CENY PRĄDU – 2022 rok – wszyscy operatorzy – prawdziwa skala podwyżek oraz dodatkowa analiza obniżek VAT i akcyzy dla „Kowalskiego”.

Ceny prądu 2022 - analiza

Ceny prądu w 2022 roku – rzeczywiste wzrosty to minimum 24 %, a nie średnio – jak podaje rząd.

Szeroko pojęta inflacja oraz ceny energii i gazu są gorącym tematem w tym roku. Ja natomiast skupię się głównie na tym jakie są ceny prądu (u wszystkich największych operatorów), gdyż to od nich zależy nasz największy koszt w domu, czyli ogrzewanie. W mediach i prasie na pewno słyszeliście, że ceny energii w tym roku wzrosną średnio o ok. 24 %. Otóż od razu powiem, że to nie prawda. Ceny wzrosną minimum 24 % a to różnica. Zobaczycie to dokładnie po cenach brutto w poniższych tabelach. Są tam jasno i wyraźnie zestawione wszystkie składniki ceny prądu jakie ostatecznie płacimy w naliczanej kilowatogodzinie. Zawierają one to co często jest pomijane w przekazach telewizyjnych ale my to przecież płacimy!!!
A zatem te uśrednione 24% procent jest nieprawdą. Niektóre ceny np. w Tauronie w g12w wzrastają nawet 35%. To zasadnicza różnica a już szczególnie dla osób ogrzewających dom energią z tej taryfy. 

Każdy z Was może zatem odnaleźć swojego dostawce i sprawdzić ile tak naprawdę płaci. Wiele osób wie, że odnalezienie właściwych danych w taryfie czy samym rachunku ze energię jest lekko mówiąc – trudne – a szczególnie dla kogoś kto robi to pierwszy raz. Ja śledzę te ceny dla Was od kilku lat a dzisiaj zestawiam je z cenami za poprzedni rok. Sprawdźcie to i dokładnie przemyślcie swoje inwestycje w elektryczne źródło ciepła np. bufor z grzałkami, pompę, klimatyzację, folie grzewcze itd. Uwierzcie mi – regionalna cena naprawdę ma znaczenie. W skali sezonu grzewczego różnice to nawet 1000-1200 zł (różnica pomiędzy stawką w ENEA a PGE za cały sezon grzewczy w moim domu).

Medialne przekazy inflacyjne

Rząd uruchamia propagandową machinę informacyjną mającą wybielić te podwyżki. Plakaty na ulicach (niskie ceny paliw), reklamy w radiu i TV (wprowadzanie wspaniałej Tarczy Antyinflacyjnej) oraz np. informacje w waszych rachunkach w Tauronie („Unia jest odpowiedzialna za wzrosty cen energii elektrycznej”). I owszem mamy niższą akcyzę i VAT na prąd ale to „tymczasówki” a nie właściwe rozwiązywanie problemu. I niestety tego rozwiązania nie widać w poczynaniach rządu. Ten problem postaram się jednak opisać w innym artykule.

rachunki za ogrzewanie prądem

Co wlicza się w każdą zużytą kWh?

Skąd te wzrosty?
Postaram się opisać prosto to a nie tak jak w cennikach PGE, TAURON i innych operatorów.

Owszem sama energia wzrasta ponad 20 % natomiast to nie wszystko. My jako ostateczni płatnicy mamy ujęte w rachunku także inne opłaty za każdą kWh. W tych opłatach są:

 • cena samej energii (drożej niż w 2021)
 • cena za dostarczenie tej energii – tzw. dystrybucja (drożej niż w 2021)
 • opłata za odnawialne źródła energii (taniej niż w 2021)
 • opłata za kogenerację (drożej niż w 2021)

I te wszystkie składniki sumuje się i mnoży przez ilość kWh jakie pobraliśmy z zakładu. Ostatecznie zatem wzrosty cen są wyższe niż to co mówią w TV i jest to widoczne w przedstawianych tabelach. Dwie ostatnie opłaty są bardzo niskie w skali całego rachunku ale trzeba je też analizować aby zrozumieć całość.

Jest także opłata mocowa o której również trąbią media, ale nalicza się ją inaczej i uznałem, że nie ma sensu jej tutaj dokładać. Opłacamy ją jednorazowo/miesięcznie i jest to kilka lub kilkanaście złotych. Uznałem zatem, że należy skupić się na tym co bezpośrednio wpływa na każdą kWh a miesięczne opłaty zostawiłem z boku. Płacimy je przecież niezależnie od tego czy zużyjemy 1 czy 15 000 kWh. Wysokość tych miesięcznych opłat to 20-35 zł/mc.

Analiza podwyżek

W zestawieniu z 2021 rokiem najbardziej do góry poszły ceny prądu w TAURONIE. Szczególnie dotyczy to stawki nocnej w taryfach G12W i G13. Jest to 30 a nawet 35 %. W ubiegłym roku stawki u tych operatorów były najniższe w kraju ale widać, że obecnie doganiają one powoli ENEĘ i wciąż najdroższe PGE.

W ubiegłym roku nie było w ogóle opłaty za kogeneracje (stawka 0 zł). Obecnie już będzie ona doliczana za każdą kwh. Opłata na odnawialne źródła energii jest natomiast niższa o połowę. Te dwie opłaty to jednak w sumie niewiele ponad pół grosza za kWh a zatem promil w całej cenie prądu.
Największą „wagę” dla każdej kWh ma:

 • energia  – 60-80% ceny (w zależności od taryfy)
 • dystrybucja – 20-40% ceny (w zależności od taryfy)

Ceny prądu a obniżona akcyza i VAT w ramach rządowej „Tarczy Antyinflacyjnej” – ile realnie zostaje w naszych kieszeniach miesięcznie

Wspominałem powyżej, że założenia obniżki akcyzy i VAT na energię elektryczną to chwilówki. W podawanych w tabeli cenach nie ujmowałem zatem tych obniżek. Znajdziecie tam ceny, które będziemy realnie płacić gdy ta „pomoc” zniknie. Owszem w ciągu najbliższych miesięcy będzie taniej a właściwie to nie taniej tylko – mniej drożej. Przecież energia drożeje natomiast rząd swoimi rozporządzeniami obniża nam te wzrosty działając na akcyzę i VAT. Pomoże to nam czasowo płacić tylko trochę więcej a nie znacznie więcej – wspomniane 24-35% więcej.

A jak to konkretnie wygląda? Otóż tak.

Politycy mówią w mediach:

„AKCYZA NA PRĄD 0 zł (przez 6 mc).
A teraz realnie!

W moim ostatnim rachunku 1140 zł (listopad/grudzień) jest 12,20 zł akcyzy – TAK 12 złotych. Hmmmmmm……. – no tak  – taka kwota to rzeczywiście pomoże – ojjjj znacząco pomoże – mogę skakać z radości jaki mamy wspaniałomyślny rząd. To jest po prostu tępa propaganda dla ciemnego ludu „AKCYZA 0% – BRAWO MY” – nie dajcie się nabierać. Patrzcie realnie.

VAT OBNIŻONY do 5 % przez 3 mc.

Wspomniana faktura na 1140 zł/mc. W tym VAT 213 zł. Po obniżce do 5 % byłoby VAT-u 46 zł. Realna pomoc 167 zł/mc.

Tutaj owszem jest to pomoc ale to też będzie chwilowe a nie stałe rozwiązanie bo nie wierzę, że rząd utrzyma taką stawkę przez dłuższy okres, gdyż to zbyt dużo kasy w budżecie kraju.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O OGRZEWANIU PRĄDEM

… i wile innych – sprawdź ARTYKUŁY NA BLOGU

Źródła danych do tabel

Wszystkie ceny w tabelach pochodzą ze stron PGE, TAURON, ENEA i ENERGA i są to cenniki ważne na cały 2022 rok. W linku poniżej do mojej „chmury”, znajdziecie pliki z tymi taryfami. Na stronach internetowych operatorów są one dość dobrze pochowane i wcale nie łatwo się do nich dokopać (nie mówiąc już o zrozumieniu ich zawiłości). Mam nadzieje, że pomogą one wam właściwie spojrzeć na obecne ceny. Pamiętajcie też o wpisywaniu ich w KALKULATOR RACHUNKÓW do ogrzewania prądem jeżeli chcecie sprawdzić jakie rachunki zapłacicie za swoje ogrzewanie pompą ciepła, buforem lub innym systemem ogrzewania elektrycznego (wszystkie te źródła znajdziecie w tym właśnie kalkulatorze na blogu).

TARYFY NA PRĄD I DYSTRYBUCJE – 2022 – PGE/TAURON/ENEA/ENERGA – dokumenty źródłowe

G11

ceny prądu 2022 g11

G12w

ceny prądu 2022 G12w
ceny prądu 2022 g12W

G12

g12 2022
g12 2022

G12r

g12r 2022

G13

g13 2022
Bookmark the permalink.

5 Comments

 1. Super zestawienie, bardzo pomocne, podziękowania za trud włożony w artykuł. Szkoda tylko że nie mogę przejść z Pge do Taurona choć jestem w ich obszarze dystrybucji co dało by sporo oszczędności. Co telefon do infolinii to tak, jestem w obszarze, mogę ale nie mam odpowiedniego numeru Ppe, a żeby mnie zbyć (bo nie mam i nie będę miał innego numeru ppe od pge ) to jest odpowiedź, że jednak nie mogę przejść 🙂 banda idiotow i niekompetentnych ludzi na stanowisku.

  • Dzięki. Faktycznie sporo pracy taki wpis zabiera – w sumie to około 7-8 godzin.

   No ciekawa sprawa z tym PPE. Ja też bardzo chciałbym mieć taką możliwość. Na twoim miejscu jednak nie rezygnowałbym. Infolinia to często „cieniasy” na Faktycznie natomiast może bezpośrednie uderzenie do biura TAURONA lub PGE pomoże. Tam powinni już siedzieć bardziej kompetentni ludzie. Ewentualnie można podpytać „po cichu” kogoś za biurkiem do którego kierownika ect… się z tym udać aby to przepchnąć.
   Pzdr

   • Dlatego szanuje za Twoją prace i poświęcony czas. Nie da rady nic zrobić, dzwonię do PGE i oni nie mają innego numeru ppe niż ten który na fakturze, a Tauron chce jakiś nowy numer żeby miał początek 590…. No cyrk po prostu, oni takiego nie akceptują, a skąd ja mam wziąć jakis nowy wg nich 🙂 jestem w ich obszarze ponieważ mieszkam na samym dole woj. Łódzkiego, do woj Śląskiego mam parę km no ale jak widać co z tego… Nie mam tam znajomości niestety, jedynie numer do infolinii ale to walka z wiatrakami. No nic, pozostaje być na siłę klientem pge 😉 pozdrawiam.

 2. Pingback: Bufor ciepła+pompa ciepła+grzałki - grzejemy bufor ciepła dwoma źródłami

Skomentuj