• #Cena prądu 2022

    Interesuje Cię wycena za ogrzewanie elektryczne w twoim domu ?

    NAPISZ DO NAS - kompleksowo przeprowadzamy inwestycje z pompą ciepła, buforem (z grzałkami lub kotłem elektrycznym/na pellet/zgazowującym drewno), fotowoltaiką, ogrzewaniem klimatyzacją/rekuperacją, wymianą starych kotłów na ogrzewanie elektryczne a nawet termomodernizacje. Rozpoczynamy od wywiadu z Tobą, następnie tworzymy koncepcję, kalkulujemy koszty oraz rachunki, a na końcu realizujemy zakup, montaż i możliwe dotacje.

    KLIKNIJ FORMULARZ - dowiesz się o wiele więcej !!!

OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA – pompy ciepła c.w.u – ranking 15 producentów

Co nowego w rynku pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej ???

W ostatnim artykule na ten temat – OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – pompa ciepła c.w.u (z zasobnikiem i bez) pisałem dość ogólnie o tym jak działa taka pompa. Dodatkowo zamieściłem tam również przykład wysokości rachunków na pompie ciepła oraz na zwykłym zbiorniku z grzałką (ogrzewaniem w taniej taryfie). Wspominałem też wtedy, że pompy ciepła c.w.u. zazwyczaj pracują w temperaturach dodatnich od ok. + 5 st.C. Dzisiaj muszę to sprostować i zaktualizować. Wykonując przegląd rynku tych urządzeń można zauważyć, że obecnie zdecydowana większość z nich posiada parametry pracy w temperaturach minusowych tj. od – 7 st.C. Ten fakt pokazuje postęp rynku w tym kierunku. Producenci konkurują o klienta przedstawiając coraz sprawniejsze urządzenia.

Różnorodność na rynku jest duża. W zestawieniu zawieram 17 producentów. 15 z nich produkuje pompy zintegrowane z zasobnikiem a 7 pompy bez zasobnika, które możemy podłączyć do istniejących zbiorników w naszych domach. Nie są to oczywiście wszyscy producenci i kogoś tutaj zapewne pominąłem. Starałem się zawrzeć tych, którzy są najbardziej aktywni na naszym rynku instalacyjnym. Informacje użyte w zestawieniu pochodzą z kart technicznych producentów. Wszystkie te źródła udostępniam w tym linku Dane techniczne – pompa ciepła c.w.u. Producenci niewiele natomiast mówią o sprężarkach jakie pracują w ich urządzeniach a szkoda bo mogłoby to być ważną informacją dla klienta. A może nic nie piszą ponieważ nie ma się czym specjalnie wyróżnić ??? Hmmmm….. niektórzy z nich jednak to robią i chwalą się np. sprężarkami Panasonic. Dlaczego więc inni nie piszą ani słowa ??? – chyba rzeczywiście najbliższe prawdy będzie to, że nie mają się czym pochwalić na tym tle.

Najważniejsze wg. mnie cechy na jakie należy zwrócić uwagę to:
  • zakres temperatur w jakich pompa pracuje bez grzałki
  • poziom głośności pracującej pompy (gdy za ścianą jest np. sypialnia)
  • cena

Dodatkowo niektóre pompy posiadają zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej co niewątpliwie jest dużym atutem w kwestii żywotności zbiornika i jego odporności na korozję wraz z latami eksploatacji. Tak naprawdę różnice w technologii pomiędzy producentami są niewielkie. Nie ma tutaj nic istotnego co pozwoliłoby zdecydowanie wyróżnić kogoś na rynku. Dla nas jako ostatecznych użytkowników najważniejszy zawsze jest koszt ciepłej wody i będzie on wyglądał niemal identycznie w większości przypadków (różnice kilku złotych mc).

Zestawienie odnosi się do pomp ze zbiornikami ok. 200 litrów. U niektórych producentów są również dostępne inne wersje np. 300 litrowe, ale to już musicie sami sprawdzić. Przybywa także producentów pomp bez zasobnika. Są to bardzo atrakcyjne produkty dla tych, którzy już posiadają zbiorniki w swoich kotłowniach. Te urządzenia można do nich podłączyć i kosztują one zdecydowanie mniej.

Dowiedz się więcej o ogrzewaniu prądem
Wspomaganie c.o. pompą do ciepłej wody

Mnie osobiście najbardziej interesuje pompa ciepła bez zasobnika c.w.u.. Chciałbym taką pompę wykorzystać również do wspomagania ogrzewania mojego domu a konkretnie bufora. Sam bufor ogrzewam obecnie kotłem elektrodowym  natomiast pompa ciepła miałaby się włączać jako wspomaganie. Rozważam także wersję, że w ogóle nie będę grzał tą pompą ciepłej wody użytkowej, a cały okres jej pracy w taniej taryfie (lub czasami nawet poza nią) wykorzystam do wspomagania bufora. Założenie takie związane jest z tym, że koszt ciepłej wody ogrzanej grzałką u mnie wynosi ok. 60 zł/mc dla 3 osobowej rodziny OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – ZBIORNIK 250 l i GRZAŁKA 2 kW – zużycie prądu. Jestem zatem gotowy poświęcić ten czas i skupić pracę pompy na wspomaganiu ogrzewania tak, aby każdą kwh wyprodukowaną przez pompę skonsumować na ogrzewanie, gdyż to ono jest dla mnie najważniejszym i największym kosztem.

Wyniki rankingu

Muszę powiedzieć, że nie przyznam w dzisiejszym zestawieniu żadnych wyróżnień ponieważ nic szczególnego tutaj nie ma. Sami oceńcie to co jest w tabeli. Moim głównym celem było tak naprawdę pokazanie, że nie ma za bardzo wielkich różnić w tych urządzeniach. Jeżeli popatrzymy na to jaki będzie koszt naszych rachunków za ciepła wodę, to czy wybierzemy producenta „x „czy „y”, to i tak ostatecznie nasze rachunki będą niemal bez różnicy.

Pompa ciepła cwu z zasobnikiem

Pompa ciepła cwu bez zasobnika

Bookmark the permalink.

9 Comments

  1. Są już dostępne PC na czynniku na propanie. Pracują w niższych temperaturach.

  2. Firm A-PIC
    jest polskim producentem POMP CIEPŁA dla indywidualnych zastosowań mieszkalnych oraz dla kompleksowych rozwiązań przemysłowych.
    Pompy ciepła apic to wynik połączenia polskiej myśli technicznej z podzespołami renomowanych firm branży chłodniczej. Dzięki własnej jednostce badawczo – rozwojowej oraz doświadczeniu zdobywanemu od 2003 roku nieustannie podnosimy standard naszych usług. Efektem stałego doskonalenia procesu produkcji i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych jest wysoka jakość urządzeń przy jednocześnie konkurencyjnych cenach ! POWIEDZMY WPROST NAJNIŻSZYMI !!!
    5 LAT GWARANCJI !!!
    tel.60134 36 94

    • Dziękuje za info. Widzę, że wykorzystał Pan komentarz do reklamy. Zastanawiałem się w związku z tym czy zatwierdzić/zmoderować lub nawet go zbanować ??? Jest on typowym przypadkiem znanym mi z wielu forum budowlanych/facebookowych, gdzie komentujący sprzedawcy wychwalają swoje produkty. To marketing na nowych gości, którzy łatwo łapią się na takie chwyty. Osobiście nie mam nic przeciwko o ile wszystko ma swoje pokrycie w faktach związanych z polecanym produktem.

      Ostatecznie zdecydowałem, że pozostawię komentarz w niezmienionej formie, gdyż może przyda się czytelnikom bloga. Proszę jednak przedstawić lub przybliżyć parametry swojego urządzenia abym mógł go dołożyć do zestawienia. W ten sposób zweryfikujemy urządzenie na tle konkurencji i rynku. Natomiast z tego co widzę w ofercie na Waszej stronie to nie macie pomp ciepła cwu.
      Pozdrawiam

      • Dziękuję za zaufanie ,faktycznie wyszło troszkę nie zgrabnie i nie zręcznie z tym wpisem ale chciałbym naprawić tą sytuację .Obecnie mamy niesamowite obłożenie sprzedaży i to cieszy ale zrobiło mi jakoś „smutno” ,że nie znalazła się w Waszym wykazie nasza rodzima pompy ciepła a-pic ,która również podgrzewa cwu ( co oznacza : ciepła woda użytkowa)
        Nasze pompy mają bardzo dobre notowania oto przykład najczęściej kupowanej pompy ciepła 11KW za 16300zł/netto plus 8% VAT do domków jednorodzinnych i to z ogrzewaniem podłogowym jak i z ogrzewaniem grzejnikowym w istniejących budynkach.
        dane techniczne dla gruntowej pompy ciepła :

        https://www.a-pic.pl/uploads/files/karta_tech._apic_11_CGW_400V.pdf

        można łatwo porównać i okaże się że nasze polskie są bardzo dobre wydajne i tanie i mają świetny serwis za pomocą WIFI nasze pompy są serwisowane zdalnie .Jeszcze raz dziękuję za zaufanie i mam nadzieję że nawiążemy współpracę
        Pozdrawiam
        Wiesław Sobków/A-PIC.PL

        • Tak jak wspomniałem – nie mam nic przeciw marketingowi (szczególnie naszych polskich produktów) o ile jest zgodny z prawdą i nie nachalny.
          Bardzo chętnie dołączyłbym Wasz produkt do obecnego zestawienia jednak dotyczy ono tylko jednostek do „podgrzewania ciepłej wody użytkowej – c.w.u.”. Nie jest to zestawienie dla jednostek do „ogrzewania c.o. i ogrzewania c.w.u.”. Na to przeznaczony będzie osobny wpis i na pewno wtedy Wasza jednostka ukaże się w porównaniu.

  3. Bardzo dziękuję za komentarz oczywiście służymy wszelkimi danymi naszych pomp ciepła do co i chłodzenia oraz pasywnego chłodzenia.Mozemy przesłać stosowane certyfikaty CE i nie tylko

    • Tylko rozwiązania A-PIC to zupełnie inna pułka cenowa od tych podanych w zestawieniu. W zasadzie poniżej 17 000 zł nie ma nic a w zestawieniu zdecydowana większość mieści się poniżej 10 000 zł

  4. witam.Z komentarzy wynika że mój wpis nie pasuje bo chcę tylko ogólnie zaproponować pomysł utopienia skraplacza powietrznego w zbiorniku cwu.Byłby rozwiązany wymiennik ciepła przy przeróbce pompy ciepła powietrze woda.Ppodejżewam że to się nie uda ze wzgledu na delikatne radiatory z aluminium i korozji elektrochemicznej która powstaje w środowiskach mokrych zasolonych i przepływającej wody..Piszę bo może ktoś coś takiego prostego rozwiąznia już próbował albo mnie oświeci w tej kwestii.cercher

Skomentuj