RACHUNKI ZA PRĄD i OGRZEWANIE PRĄDEM – wrzesień 2021

ZUŻYCIE W OKRESIE – 20 wrzesień 2021 – 12 październik 2021

OGRZEWANIE PRĄDEM – w tym oraz kolejnych wpisach na temat zużycia w moim domu będę posługiwał się tabelą, która w każdym miesiącu będzie aktualizowana. Dzięki takiej formie przy każdym wpisie można łatwo porównać ile prądu zużyła instalacja c.o. w tym roku oraz w poprzednich latach w analogicznych okresach.
Jest w niej dość dużo danych ale nie ma innego wyjścia jeżeli chce się mieć pełny obraz a nie tylko pojedyncze okresy czy miesiące.

Zestawienie zawiera podział na energię w taryfie dziennej i nocnej (taryfa G12w – PGE).
Taryfa dzienna to wszystkie sprzęty domowe.
Taryfa nocna to dodatkowo ogrzewanie c.o. (kocioł elektrodowy + bufor) i c.w.u. (zbiornik 250 litrów i grzałka).

ENERGIA DLA DOMU I NA OGRZEWANIE PRĄDEM

RACHUNEK ZA CAŁY PRĄD W DOMU:
218,14 pln
374 kwh
(117 kwh dzienna i 274 kwh nocna)

a w tym:

RACHUNEK ZA C.O. i C.W.U. – w tym miesiącu tylko c.w.u
ok. 150 kwh x 0,39 groszy = 58 pln

Dane za zużycie ciepłej wody

Jest to kolejny rachunek, gdzie koszty ogrzewania systemu grzewczego sprowadzają się tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dokładniejszy opis mojego systemu ogrzewania wody znajdziesz w tym artykule – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – ZBIORNIK 250 l i GRZAŁKA 2 kW – zużycie prądu.

Jest to również ostatni miesiąc w którym działa tylko ogrzewanie ciepłej wody. Od następnego miesiąca w rachunku ujęte już będzie centralne ogrzewanie domu kotłem elektrodowym. Niestety miałem za mało czasu na zamianę kotła na grzałki. Bardzo żałuję, że nie udało mi się to przed startem sezonu grzewczego, gdyż miałem plan aby porównać całościowo sezon do sezonu – na grzałkach i na kotle.

Ponadto w obecnym rachunku widać to co przewidywałem. Moje koszty zwiększyły się o ok. 50 zł ze względu na pracę sprzętów filtrujących wodę w oczku wodnym (pompa 2 szt. i lampa UV).

Przewidywane koszty ogrzewania prądem na koniec roku

W pierwszej tabeli poniżej widać, że nadchodzą „pomarańczowe okresy” tzn. miesiące sezonu grzewczego.
Jeżeli zatem w nadchodzącym sezonie temperatury będą podobne jak w zeszłym roku to cały rok zamknie się w okolicach 11 000 kwh – ogrzewanie i ciepła woda. Oznacza to, że rok kalendarzowy 2021 (wliczając wszystkie miesiące grzewcze w tym okresie) będzie mnie kosztował :
– ok. 4290 zł (11 000 kwh x 0,39 groszy).
Jest to o 331 zł więcej, niż w poprzednim 2020 roku. Przy niemal takim samym zużyciu kwh kwota ta wynika z podwyżki prądu o 3 grosze w taryfie PGE. Ciekawe jak będzie z nowymi taryfami. Tauron zapowiadał w wywiadach, że aby być na zero w swoim biznesie dla klienta indywidualnego powinien podnieść taryfę o ok. 40 %. Czy tak będzie? Wątpię ale o tym napiszę szerzej w kolejnym wpisie na blogu.

Więcej ciekawych artykułów o ogrzewaniu prądem
Dodatkowa tabela – zbiorcze porównanie kosztów c.o. + c.w.u przez ostatnie lata 2019-2021

Publikuje także dodatkową – trzecią tabelę. Zawiera ona konkretne liczby porównujące koszty ogrzewania prądem za lata 2019-2020-2021. Uwzględnia ona zużycie sezonowe, koszt kwh i koszt całego sezonu do obecnej chwili w 2021 roku. Na pewno przyda się to zestawienie. Można dzięki temu zobaczyć jak zmienia się koszt na sezon przy uwzględnieniu podwyżek za prąd o których znowu głośno w mediach. Jest to gorący temat, gdyż operatorzy szykują się do przedstawienia nowych taryf na prąd – po zatwierdzeniu przez URE (Urząd Regulacji Energetyki).


Ogrzewanie prądem rachunki

Ogrzewanie prądem rachunki

ogrzewanie prądem - urządzenia

Wszystkie oryginały rachunków znajdziesz w tym linku Rachunki z PGE – oryginały

Bookmark the permalink.

Skomentuj