OGRZEWANIE PRĄDEM – czy jest coś odkrywczego na rynku folii grzewczych, mat, kabli, kotłów czy grzałek?

Od pewnego czasu zastanawiają mnie sposoby na marketing produktów do ogrzewania prądem. Producenci i sprzedawcy urządzeń prześcigają się w informacjach na temat technologii jakie używają w swoich produktach. Te elementy mają powodować wyższość ich produktu a zarazem ma się to przełożyć na niższe rachunki. Jak to jest?

Oporowe ogrzewanie prądem

Wszystkie produkty grzewcze używające tylko energii elektrycznej są do siebie niesamowicie mocno podobne pod względem zużycia. Nie myląc się zbyt wiele można powiedzieć, że każde urządzenie na prąd produkujące ciepło wytworzy z 1 kwh energii elektrycznej około 1 kwh ciepła. Tak już jest a odchylenia od tego mogą być w kwestii kilku procent w dół lecz nigdy nie przekroczą 1 kwh ciepła z 1 kwh prądu. Takie ogrzewanie można w skrócie określić jako ogrzewanie oporowe – jeden do jednego – 1:1 (COP = 1).

Maty grzewcze
Folie grzewcze

Marketing

Niektórzy przedstawiciele powiedzą Wam, że ciepło rozkłada lub rozchodzi się inaczej, że przez to zapłacicie mniej itd. Inni powiedzą, że w ich produkcie używają innowacyjnych materiałów lub rozwiązań. Może i mają racje ale ostatecznie takie urządzenie grzewcze jest minimalnie lepsze lub gorsze od innych w tej gamie. Pytanie jak te zalety przełożą się na nasz rachunek. Czy zapłacę zdecydowanie mniej jak gdybym użył innego producenta.

Otóż nie.
Rachunek za ogrzewanie będzie taki jak można było wstępnie obliczyć z projektu bo tam jest zawarte ile kwh ciepła należy budynkowi dostarczyć. Każde ogrzewanie oporowe zużyje tyle samo +- 4-5 % w zależności od małych detali. Nie liczcie więc na cuda i nie dajcie się łatwo przekonać, że jest inaczej.

Kocioł elektrodowy
Kocioł elektryczny

Alternatywa

Zupełnie inne bajka to urządzenia na prąd korzystające z zasobów energii odnawialnej, czyli pompy ciepła. To zupełnie inna historia i te urządzenia potrafią z 1 kwh prądu wytworzyć więcej niż 1 kwh ciepła. Jest to 3,4 lub nawet 5 kwh ciepła. Muszą być spełnione odpowiednie warunki pracy dla takiego urządzenia i wtedy można takich wyników oczekiwać. To jednak temat na całkiem osobnego bloga i tutaj polecam wizytę na OWK czyli HVAC po polsku. Tam dowiecie się wielu ważnych szczegółów o pompach ciepła.

Z grubsza można powiedzieć wiec, że mamy na rynku dwie grupy urządzeń grzewczych na prąd:
– ogrzewanie oporowe
– pompy ciepła

NIE MA INNYCH REWOLUCYJNYCH TECHNOLOGII.
Są tylko sztuczki marketingowe w tych dwóch głównych grupach.

Rodzaje ogrzewania oporowego

Do ogrzewania oporowego zaliczyć musimy wszystko co nie jest pompą ciepła m.in.:
– folie grzewcze na podczerwień
– maty grzewcze,
– kable grzejne,
– kotły elektryczne,
– kotły elektrodowe,
– kotły indukcyjne,
– kotły akumulacyjne,
– grzałki,
– grzejniki elektryczne (różnego rodzaju),
– i pewnie inne o których nie wspomniałem…

I niezależnie od tego jaki argument przedstawi wam sprzedawca folii na podczerwień, kotła elektrodowego, kotła indukcyjnego czy innego produktu to zaliczcie to do ogrzewania 1:1.
Wybierając więc system grzewczy na prąd wszystko co nie jest pompą ciepła nigdy nie wyprodukuje więcej niż 1 kwh ciepła z 1 kwh prądu.
Przekonałem się o tym sam bo uległem 8 lat temu marketingowi kotłów elektrodowych. Sprawdzałem to. Wyniki wychodziły obiecujące ale ostatecznie po latach własnych doświadczeń instalatorskich i jako użytkownika (ogrzewam tak dom od kilku lat) uważam, że ta technologia nie warta ceny jaką musimy zapłacić za taki kocioł (z całym osprzętem).

Bookmark the permalink.

Skomentuj