CENY PRĄDU – 2021 rok – ceny energii i dystrybucji – G11, G12w, G12r, G13 – wszyscy operatorzy

Jak różnią się ceny prądu ?

Czytając jedno z forum na temat ogrzewania grzałkami zdziwiłem się mocno opinią, że ceny prądu w taryfie G12W w PGE są nawet połowę wyższe niż u innych operatorów. Musiałem to sprawdzić. Nie jest nowością dla mnie, że ceny są różne w zależności od regionu Polski ale zakładałem zawsze, że te odchylenia nie są zbyt duże.
Postanowiłem to sprawdzić z jednego głównego powodu.

Dyskutując z innymi o kosztach ogrzewania prądem zawsze chodzi o wysokość rachunków (miesięcznych lub za cały sezon/rok). Jeżeli więc, prawdą jest ta duża różnica to taki sam dom w rejonie PGE zapłaci o wiele więcej niż w rejonie ENERGI, TAURONA czy ENEI. W takim wypadku moja informacja o kosztach za sezon może być bardzo nie miarodajna dla innej osoby, która chce w podobny sposób ogrzewać dom. Uznałem, że właśnie dlatego muszę to zweryfikować i sprawdzić jak się to ma do kosztów za cały sezon grzewczy na taryfie G12W u różnych operatorów.
Dodatkowo przeanalizowałem także taryfę G11. Będzie ona bardziej interesowała osoby ogrzewające budynek pompami ciepła. G12W to przede wszystkim ogrzewanie kotłami, grzałkami, podłogówką elektryczną akumulacyjną (kable, maty, folie).

Analiza

W zestawieniu posługiwałem się taryfami zatwierdzonymi przez URE z oficjalnych stron PGE, TAURON, ENEA, ENERGA. Ceny dotyczą zarówno energii jaki i dystrybucji oraz innych opłat doliczanych do każdej kwh np. opłata jakościowa, OZE, kogeneracyjna. Nie zajmowałem się natomiast opłatami abonamentowymi niezależnymi od ilości zużytych kwh. Są one bardzo zbliżone i nie warto się nimi trapić (różnice pomiędzy operatorami to kilka zł/mc). Opłatę mocową również pomijam. Nie jest ona aż tak istotna a jej wysokość jest taka sama dla wszystkich regionów Polski.

Weźmy zatem do analizy mój dom – szczegóły budowlane mojego budynku znajdziesz tutaj.

Zużywam rocznie na c.o. i c.w.u – 11 000 kwh.
Taryfa G12W.

Jeżeli w tym roku będzie tak samo to w zależności od operatora zapłaci się nstp. kwoty za sezon grzewczy (styczeń/luty/marzec/kwiecień/październik/listopad/grudzień):
– PGE – 4190 zł
– TAURON – 3190 zł
– ENEA – 3410 zł
– ENERGA – 4180 zł

Różnice w cenie sięgają nawet 23% – PGE vs TAURON

Ceny w G11 są bardziej zbliżone do siebie a maksymalne widełki pomiędzy operatorami to 11%.

Wnioski

Jak widać powyżej różnica w sezonie grzewczym na poziomie 1000 zł to już niemała kwota. Pokazuje to, że porównania teoretycznie podobnych domów z różnych rejonów Polski mogą się znacząco różnić. Ponadto jest to przecież tylko jeden z kilku elementów mających wpływ na wysokość rachunków. Kolejne kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt procent może dołożyć:
– różne ocieplenia przegród (dach, ściany, podłoga)
– wentylacja
– poziom temperatur i sterowanie temperaturami
– bryła budynku
– strony świata
– domownicy (ilość/upodobania w zużywaniu ciepłej wody)
– osprzęt kotłowni i instalacji grzewczej

I na końcu może się okazać, że dwa niby podobne budynki a rachunki różne o 40-50 %. Możliwe ??? Tak – możliwe.



G11

Ceny prądu 2021

G12w

Ceny prądu 2021 PGE TAURON
Ceny prądu 2021

G12r

G13

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Pingback: Bufor ciepła z grzałkami lub kotłem - ogrzewanie prądem

  2. Pingback: OGRZEWANIE PRĄDEM - ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

Skomentuj