Jestem instalatorem pracującym w branży grzewczej. W przeszłości byłem także doradcą klienta, audytorem, handlowcem, kosztorysantem i projektantem systemów grzewczych. Pamiętam początki rozwoju branży OZE w Polsce tj. instalacji solarnych a później instalacji fotowoltaicznych. Myślę, że najlepiej czuję się w instalacjach/kotłowniach domowych oraz tematach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Zawsze mocno interesowała mnie również automatyka systemów grzewczych oraz elektryka. Trochę mniej od strony monterskiej znam pompy ciepła dlatego mogę posiłkować się tutaj innymi expertami. Na mojej stronie znajdziesz porady, kalkulacje i ciekawostki o różnych sposobach na ogrzewanie energią elektryczną.
Pisząc blog czy udzielając się na forach budowlanych nie zależy mi na promocji wybranych urządzeń np. pomp ciepła, bo akurat tylko je sprzedaje. Moją ideą jest przybliżyć wszystkie sposoby ogrzewania prądem. Na Facebooku rozpoznacie mnie jako Michał Emzeta. W miarę swojej wiedzy i dostępnego czasu staram się pomagać we wszystkich tematach związanych z ogrzewaniem i zmniejszaniem rachunków.
Współpracuje ze mną certyfikowany audytor, z którym często analizujemy wiele pomysłów. Stronę/blog o ogrzewaniu prądem prowadzę od 2016r. Po drodze miałem ponad roczną przerwę podczas której straciłem poprzednią wersję bloga oraz wiele postów. Teraz staram się wszystko odbudowywać.
MÓJ DOM
W swoim budynku planowałem stosować kocioł gazowy. Zanim przyłączono mnie do sieci ogrzewałem 1 sezon gazem z butli LPG. W 2012 roku zainteresowałem się ogrzewaniem kotłem elektrodowym i wspomaganiem jego zużycia za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Były to początki fotowoltaiki w Polsce, powstawała Ustawa o OZE i prawie nikt nie słyszał o takiej formie ogrzewania.
Obecnie pracuje na stałe za granicą ale w moim domu cały czas grzeje kocioł elektrodowy. Ładuje on bufor korzystając z prądu w taniej taryfie (g12w). Ciepłą wodę ogrzewam w zbiorniku 250 litrów za pomocą tradycyjnej grzałki (2 kW). Ze znaczących urządzeń na prąd posiadam również indukcję oraz saunę (9kW).
Przyznam ponadto, że jest kilka elementów w moim domu, których jeszcze nie dokończyłem a powodują one straty cieplne. Jest to nieocieplony strop nad garażem oraz brak ciągłości w izolacji ścian zewnętrznych z ociepleniem stropu na parterze. Te dwa elementy na pewno powodują ucieczkę ciepła a zatem również wyższe rachunki za ogrzewanie.
ZUZYCIE ENERGII NA OGRZEWANIE
Wcześniej co miesiąc publikowałem swoje rachunki za ogrzewanie i chwilkę potrwa zanim przywrócę wszystko na blog dlatego uznałem, że najlepiej będzie przedstawić najnowszą sytuacje.
W 2020 roku zużyłem 15 892 kwh prądu (zestawienie z rachunku od PGE). W tej liczbie są wszystkie urządzenia na prąd.
W tabeli poniżej znajdziesz dokładne informacje o pobranej energii, ociepleniu budynku oraz specyfice systemu grzewczego.
Publikuje to wszystko aby każdy mógł porównać te dane do swoich planów i budynku. Uważam, że takie porównania mają sens jedynie wtedy, gdy dane są dokładne oraz znamy wszystkie parametry budynku oraz ogrzewania.
Oczywiście mógłbym mieć mniejsze rachunki kupując np. pompę ciepła. Jednak nie uśmiecha mi się teraz wykładać 30 tys. złotych. Już posiadam źródło ciepła i zamierzam na razie tylko zamienić kocioł na grzałki (koszt. ok. 600 zł).
Jeżeli natomiast ktoś jest teraz w trakcie budowy to inna sprawa i głównie do takich osób kieruję ten blog.
Obecne rachunki są dla mnie akceptowalne z jednym istotnym ale…… prąd drożeje bardzo mocno i poważnie myślę o wprowadzeniu zmian. Możliwe rozwiązania to montaż klimatyzacji, rekuperacji lub pompy ciepła do cwu. Fotowoltaika też wchodzi w grę ale to drogi sprzęt i nie jestem do końca pewny. Mniejsze pieniądze za inne opcje mogą okazać się bardziej lub porównywalnie efektywne. Będę to kalkulował i sprawdzę, który wydatek przełoży się na lepszy efekt w postaci mniejszych rachunków. Na pewno te kalkulacje również opublikuje.
Zapraszam również do śledzenia funpage na FB, jednak bardziej polecam subskrypcje tutaj, gdyż zauważyłem, że jak Facebookowi się nie zapłaci to wcale nie zależy mu na powiadamianiu Was o nowych wpisach.
Sklep
W lutym 2022 roku powstał „blogowy sklep internetowy”. Staram się tam udostępniać produkty, które mnie przekonują oraz które sam montowałbym u Siebie. Znajdziesz tam także dział 'MONTUJ SAM” gdzie wystawione są unikalne produkty do budowy instalacji/kotłowni na prąd we własnym zakresie.
UPDATE – marzec 2023:
Od dawna nie publikuje nic na blogu – wszystkich zainteresowanych przepraszam. Postaram się do tego wrócić.
Niestety, ale rzetelne prowadzenie sklepu oraz moja bieżąca praca (hydraulik-za granicą) pochłaniają tak dużo tego czasu, że trudno mi o kolejne publikacje. Stworzenie wartościowego wpisu to często kilka- kilkunaście godzin pracy i po prostu brakuje mi na to wolnych chwil.
Mam nadzieje jednak, że ten etap w moim życiu się zmieni i znajdę więcej czasu na dalsze wpisy.
Na komentarze na blogu oraz formularze kontaktowe odpisuje jednak zawsze, dlatego nie wahajcie się pisać lub komentować.