KALKULATOR RACHUNKÓW do ogrzewania prądem

Wstęp

Kalkulator ogrzewania obliczy rachunki jakich możesz się spodziewać używając elektrycznych urządzeń grzewczych. Może to być pompa ciepła, klimatyzator, kocioł elektryczny, grzałki z buforem, elektryczne ogrzewanie podłogowe (akumulacyjne lub bezpośrednie), ogrzewanie podczerwienią lub inne rozwiązania. Każdy system może być bardziej lub mniej odpowiedni dla Ciebie a rachunki będą zdecydowanie różne. Największy wpływ na to mają:

 • lokalizacja budynku (średnie temperatury i używana taryfa a zatem cena prądu w danym regionie dla źródła ciepła)
 • starty cieplne (grubość i jakość izolacji domu)
 • rodzaj wentylacji (mechaniczna lub grawitacyjna)

Kalkulator ogrzewania w ostatniej kolumnie zawiera informacje o wielkości instalacji PV (instalacja fotowoltaiczna), jaką musiałbyś zainstalować, aby pokryć zużycie prądu przez system grzewczy. Pozycja ta zawiera koszty rozliczenia z zakładem energetycznym wg. aktualnej ustawy OZE (tzw. rozliczenie opustami). Po zainstalowaniu takiej mocy mógłbyś zbilansować rachunki za ogrzewanie do zera (nie wliczając opłat stałych ok. 20-30 zł/mc).

Nie sugeruj się danymi jakie zobaczysz na początku w kalkulatorze (chodzi głównie o SCOP), gdyż mogły one zostać po poprzedniej osobie dokonującej obliczeń.

Instrukcja

Kalkulator ogrzewania umożliwia edycję tylko kolumn w kolorze pomarańczowym. Dotyczą one:

 • Ilości kWh ciepła – EU
 • SCOP (urządzenia grzewczego)
 • Cena kwh energii elektrycznej w danej taryfie
1. Ilość kWh ciepła – współczynnik EU

Jest to informacja o tym ile twój dom potrzebuje energii cieplnej, aby utrzymać w nim temperature np. 21 st przez całą zimę. Tę wartość przedstawia współczynnik EU. Znajdziesz go w:

 • PCHE (projektowana charakterystyka energetyczna) – nowsze domy – w projekcie budynku
 • OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) – najdokładniejsza forma i polecam wykonać takie opracowanie (300-500 zł)
 • strona w internecie cieplowlasciwe.pl – najmniej dokładne z tych trzech ale do przyjęcia

Jeżeli korzystasz z tej trzeciej formy to wróć tutaj, gdyż cieplowlasciwe.pl nie ujmuje różnych SCOP oraz aktualnych taryf dla twojego regionu a je znajdziesz zawsze na moim blogu.
Dokładniejszy opis jak obliczyć zużycie energii dla domu znajdziesz w tym artykule OGRZEWANIE PRĄDEM – ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

2. SCOP urządzenia – źródła ciepła

SCOP to inaczej średnioroczny COP.
COP natomiast to informacja o tym ile ciepła wytwarza dane źródło ciepła (np. COP 4 znaczy, że urządzenie z 1 kWh prądu wytworzy 4 kWh ciepła).
Te pojęcia zawsze pojawiają się przy pompach ciepła. Jest to jedyna technologia grzewcza, która potrafi z 1 kWh energii elektrycznej wytworzyć więcej niż 1 kWh ciepła – zazwyczaj od 2 do 5 kWh. Pozostałe urządzenia na prąd np. kotły, grzałki, grzejniki, kable, podczerwień…, nie są w stanie tego wykonać i nie daj się zauroczyć marketingowymi sztuczkami. Natomiast to jakie będzie SCOP w Twojej sytuacji i Twoim domu to już inna bajka. W kalkulatorze możesz wpisać dowolne SCOP – nawet 10. Ja natomiast sugeruję wpisać poniższe, gdyż uważam je za bardzo realne i nie naciągane.

3. Cena kWh prądu w taryfie

Jest to bardzo istotny element, lecz niestety uogólniany i przez wielu pomijany w kalkulacjach. Ma on natomiast duże znaczenie dla kosztów całego sezonu.
Przykładowo: dla osoby w Małopolsce rachunki za cały sezon grzewczy (dom 115 m2) mogą być nawet o 1000 zł mniejsze, niż dla takiego samego domu wybudowanego na Podkarpaciu. Ta różnica wynika tylko z różnicy cen u operatorów i właśnie tak jest w moim przypadku.
Z tego powodu zamieszczam pod kalkulatorem ceny dla poszczególnych taryf (energia/dystrybucja/pozostałe).
Ceny są realne a nie z „pseudo porównywarek internetowych”. Źródłem są cenniki/taryfy za energię i dystrybucję od PGE, TAURON, ENEA, ENERGA. Wpisz zatem odpowiednią cenę dla swojej lokalizacji.
Różnice w cenach dokładniej opisałem w tych artykułach:

Przy ogrzewaniu gazowym cena za kWh to średnio ok. 30 groszy.

Nie sugeruj się danymi jakie zobaczysz na początku w kalkulatorze (chodzi głównie o SCOP), gdyż mogły one zostać po poprzedniej osobie dokonującej obliczeń.

Symulator rachunków - ogrzewanie prądem

G11

ceny prądu 2022 g11

G12w

ceny prądu 2022 G12w
ceny prądu 2022 g12W

G12

g12 2022
g12 2022

G12r

g12r 2022

G13

g13 2022

5 Comments

 1. Marcin Janicki

  Dla jakiego domu i dane troche wyssane z palca z tego co widzę . Co do ogrzewania elektrycznego nic się tam nie zgadza .

  • Chyba nie rozumiesz jak to działa. Przeczytaj instrukcje.
   Kalkulator obliczy rachunki dla każdego domu indywidualnie. Podstawą są indywidualne obliczenia strat ciepła przez budynek (podpowiedź jak to zrobić znajdziesz w instrukcji).
   Wynik tych obliczeń należy wprowadzić w rubrykę „ilość kwh ciepła”. Na tej podstawie obliczana jest „ilość kwh energii elektrycznej” potrzebnej do ogrzewania (w zależności od SCOP).
   Dalej – wprowadzasz aktualną taryfę bo ceny prądu dla są bardzo różne w zależności od rejonu Polski. Dodatkowo rówżnież źródła ciepła (pompa, bufor, kable…) mogą działać w różnych taryfach w zależności od akumulacji domu i konfiguracji instalacji grzewczej.

   Napisz co się nie zgadza w ogrzewaniu elektrycznym wg. Ciebie ???

 2. Nie widzę nigdzie linku do kalkulatora albo mi nie działa

Skomentuj