• #Cena prądu 2022

    Interesuje Cię wycena za ogrzewanie elektryczne w twoim domu ?

    NAPISZ DO NAS - kompleksowo przeprowadzamy inwestycje z pompą ciepła, buforem (z grzałkami lub kotłem elektrycznym/na pellet/zgazowującym drewno), fotowoltaiką, ogrzewaniem klimatyzacją/rekuperacją, wymianą starych kotłów na ogrzewanie elektryczne a nawet termomodernizacje. Rozpoczynamy od wywiadu z Tobą, następnie tworzymy koncepcję, kalkulujemy koszty oraz rachunki, a na końcu realizujemy zakup, montaż i możliwe dotacje.

    KLIKNIJ FORMULARZ - dowiesz się o wiele więcej !!!

KALKULATOR RACHUNKÓW do ogrzewania prądem

Wstęp

Kalkulator ogrzewania obliczy rachunki jakich możesz się spodziewać używając elektrycznych urządzeń grzewczych. Może to być pompa ciepła, klimatyzator, kocioł elektryczny, grzałki z buforem, elektryczne ogrzewanie podłogowe (akumulacyjne lub bezpośrednie), ogrzewanie podczerwienią lub inne rozwiązania. Każdy system może być bardziej lub mniej odpowiedni dla Ciebie a rachunki będą zdecydowanie różne. Największy wpływ na to mają:

  • lokalizacja budynku (średnie temperatury i używana taryfa a zatem cena prądu w danym regionie dla źródła ciepła)
  • starty cieplne (grubość i jakość izolacji domu)
  • rodzaj wentylacji (mechaniczna lub grawitacyjna)

Kalkulator ogrzewania w ostatniej kolumnie zawiera informacje o wielkości instalacji PV (instalacja fotowoltaiczna), jaką musiałbyś zainstalować, aby pokryć zużycie prądu przez system grzewczy. Pozycja ta zawiera koszty rozliczenia z zakładem energetycznym wg. aktualnej ustawy OZE (tzw. rozliczenie opustami). Po zainstalowaniu takiej mocy mógłbyś zbilansować rachunki za ogrzewanie do zera (nie wliczając opłat stałych ok. 20-30 zł/mc).

Nie sugeruj się danymi jakie zobaczysz na początku w kalkulatorze (chodzi głównie o SCOP), gdyż mogły one zostać po poprzedniej osobie dokonującej obliczeń.

Instrukcja

Kalkulator ogrzewania umożliwia edycję tylko kolumn w kolorze pomarańczowym. Dotyczą one:

  • Ilości kWh ciepła – EU
  • SCOP (urządzenia grzewczego)
  • Cena kwh energii elektrycznej w danej taryfie
1. Ilość kWh ciepła – współczynnik EU

Jest to informacja o tym ile twój dom potrzebuje energii cieplnej, aby utrzymać w nim temperature np. 21 st przez całą zimę. Tę wartość przedstawia współczynnik EU. Znajdziesz go w:

  • PCHE (projektowana charakterystyka energetyczna) – nowsze domy – w projekcie budynku
  • OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) – najdokładniejsza forma i polecam wykonać takie opracowanie (300-500 zł)
  • strona w internecie cieplowlasciwe.pl – najmniej dokładne z tych trzech ale do przyjęcia

Jeżeli korzystasz z tej trzeciej formy to wróć tutaj, gdyż cieplowlasciwe.pl nie ujmuje różnych SCOP oraz aktualnych taryf dla twojego regionu a je znajdziesz zawsze na moim blogu.
Dokładniejszy opis jak obliczyć zużycie energii dla domu znajdziesz w tym artykule OGRZEWANIE PRĄDEM – ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

2. SCOP urządzenia – źródła ciepła

SCOP to inaczej średnioroczny COP.
COP natomiast to informacja o tym ile ciepła wytwarza dane źródło ciepła (np. COP 4 znaczy, że urządzenie z 1 kWh prądu wytworzy 4 kWh ciepła).
Te pojęcia zawsze pojawiają się przy pompach ciepła. Jest to jedyna technologia grzewcza, która potrafi z 1 kWh energii elektrycznej wytworzyć więcej niż 1 kWh ciepła – zazwyczaj od 2 do 5 kWh. Pozostałe urządzenia na prąd np. kotły, grzałki, grzejniki, kable, podczerwień…, nie są w stanie tego wykonać i nie daj się zauroczyć marketingowymi sztuczkami. Natomiast to jakie będzie SCOP w Twojej sytuacji i Twoim domu to już inna bajka. W kalkulatorze możesz wpisać dowolne SCOP – nawet 10. Ja natomiast sugeruję wpisać poniższe, gdyż uważam je za bardzo realne i nie naciągane.

3. Cena kWh prądu w taryfie

Jest to bardzo istotny element, lecz niestety uogólniany i przez wielu pomijany w kalkulacjach. Ma on natomiast duże znaczenie dla kosztów całego sezonu.
Przykładowo: dla osoby w Małopolsce rachunki za cały sezon grzewczy (dom 115 m2) mogą być nawet o 1000 zł mniejsze, niż dla takiego samego domu wybudowanego na Podkarpaciu. Ta różnica wynika tylko z różnicy cen u operatorów i właśnie tak jest w moim przypadku.
Z tego powodu zamieszczam pod kalkulatorem ceny dla poszczególnych taryf (energia/dystrybucja/pozostałe).
Ceny są realne a nie z „pseudo porównywarek internetowych”. Źródłem są cenniki/taryfy za energię i dystrybucję od PGE, TAURON, ENEA, ENERGA. Wpisz zatem odpowiednią cenę dla swojej lokalizacji.
Różnice w cenach dokładniej opisałem w tych artykułach:

Przy ogrzewaniu gazowym cena za kWh to średnio ok. 30 groszy.

Nie sugeruj się danymi jakie zobaczysz na początku w kalkulatorze (chodzi głównie o SCOP), gdyż mogły one zostać po poprzedniej osobie dokonującej obliczeń.

Symulator rachunków - ogrzewanie prądem

G11

ceny prądu 2022 g11

G12w

ceny prądu 2022 G12w
ceny prądu 2022 g12W

G12

g12 2022
g12 2022

G12r

g12r 2022

G13

g13 2022

10 Comments

  1. Marcin Janicki

    Dla jakiego domu i dane troche wyssane z palca z tego co widzę . Co do ogrzewania elektrycznego nic się tam nie zgadza .

    • Chyba nie rozumiesz jak to działa. Przeczytaj instrukcje.
      Kalkulator obliczy rachunki dla każdego domu indywidualnie. Podstawą są indywidualne obliczenia strat ciepła przez budynek (podpowiedź jak to zrobić znajdziesz w instrukcji).
      Wynik tych obliczeń należy wprowadzić w rubrykę „ilość kwh ciepła”. Na tej podstawie obliczana jest „ilość kwh energii elektrycznej” potrzebnej do ogrzewania (w zależności od SCOP).
      Dalej – wprowadzasz aktualną taryfę bo ceny prądu dla są bardzo różne w zależności od rejonu Polski. Dodatkowo rówżnież źródła ciepła (pompa, bufor, kable…) mogą działać w różnych taryfach w zależności od akumulacji domu i konfiguracji instalacji grzewczej.

      Napisz co się nie zgadza w ogrzewaniu elektrycznym wg. Ciebie ???

    • Zwracam Honory – świetny kalkulator THX

  2. Nie widzę nigdzie linku do kalkulatora albo mi nie działa

  3. Nie ma linku do kalkulatora

  4. ale hujoza najgorssza lipa jaką widziałem, kalkulator ogrzewania a tu nie ma zadnego kalkulatora, tabele ktos stworzył a nikt nie ogarnie zeby sobie cokolwiek wyliczyc

    • Za te wulgaryzmy mógłbym zbanować twój komentarz ale… jestem na stanowisku, że krytyka jest potrzebna (szkoda, że wulgarna natomiast o niskim poziomie merytorycznym). Przyjmę zatem na chwilę twój poziom – na końcu komentarza – ale wcześniej postaram się podpowiedzieć.
      Aby kalkulator był pomocny zastosuj wskazówki:
      a) przeczytaj instrukcje (po komentarzu można wnioskować że tego nie zrobiłeś)
      b) zastosuj się do instrukcji
      c) wprowadź dane w odpowiednich kolumnach (kliknij dwa razy w rubrykę aby wprowadzić dane)
      Jeżeli punkty a, b, c nie dały rezultatu i nadal kalkulator nie jest pomocny to daj sobie spokój z ogrzewaniem elektrycznym – to wymaga odrobiny intelektu a Ty raczej masz wspomnianą „huj…” w tym miejscu i oczekujesz, że kalkulatory zrobią wszystko za ciebie
      Powyższy kulkulator zastosowało do tej pory 8000 osób… i nie było trudności podobnych do twoich (wszystkie komentarze są publiczne)

Skomentuj