OGRZEWANIE PRĄDEM – BUFOR CIEPŁA – ranking cz.1. – zbiorniki z 1 wężownicą

Bufor ciepła Austrai email
AUSTRIA EMAIL – bufor ciepła PSR
GALMET – bufor ciepła SG (B)

Dzisiejszy wpis jest pierwszą odsłoną zestawienia o buforach dostępnych na naszym rynku. Zdecydowałem się sporządzić ranking, ponieważ popularność tego rozwiązania nieustannie wzrasta i widzę to w zapytaniach od Was. Niemal 80 % z nich to instalacje zawierające bufor ciepła z grzałkami lub kotłem elektrycznym. Stwierdziłem więc, że jak najbardziej zasadne jest, aby pojawiło się takie zestawienie i sądzę, że będzie bardzo przydatne dla każdego, kto chciałby optymalnie podejść do tego tematu.

Na pewno nie ująłem tutaj wszystkich producentów ale sądzę, że znajdują się Ci, których udział w rynku jest największy. W każdej chwili mogę również dołączyć kolejna pozycję.
Przygotowanie tego zestawienia to ok. 10-12 godzin pracy a zatem ująć wszystkich byłoby bardzo trudno.
Przy zbieraniu danych zorientowałem się, że jest wiele niejasności. Wielu istotnych danych po prostu nie ma lub bardzo trudno do nich dotrzeć. Wszystkie informacje w zestawieniu pochodzą w pierwszej kolejności z „DTR” produktów (dokumentacja techniczna), a następnie z innych informacji udostępnianych przez producentów (zapytanie mailowe, informacje na stronie producenta, karty gwarancyjne, cenniki). Zestawienie tych informacji źródłowych znajdziecie – w tym linku.

Rodzaje buforów w rankingu

Zdecydowałem się podzielić ranking na kilka odsłon ponieważ istnieje wiele rodzajów buforów ciepła. Gdybym przedstawiał wszystkie na raz to powstałby ogromny zamęt. Różne są też Wasze preferencje ponieważ niektórzy chcą podłączyć do bufora tylko grzałki, a inni chcą mieć w układzie także kocioł (paliwo stałe/kominek) lub instalacje solarną.
Drugą zasadniczą kwestią przy wyborze bufora jest sposób na ogrzewanie ciepłej wody. Można to wykonać wewnątrz bufora w postaci wężownicy c.w.u. lub poza buforem w osobnym zasobniku. Innym sposobem jest także zbiornik c.w.u. wewnątrz zbiornika buforowego (tzw. zbiornik w zbiorniku lub inaczej zbiornik kombinowany).
Wszystkie wymienione powyżej elementy mają zasadniczy wpływ na cenę.

Natomiast w rankingu wyróżnię trzy najbardziej popularne wersje:

  • bez wężownic – (cz.2)
  • z 1 wężownica do ogrzewania drugim źródłem ciepła – dzisiejsze zestawienie (cz.1).
  • z 1 wężownica do ogrzewania ciepłej wody – (cz.3)

Kryteria w rankingu

Tworząc zestawienie wyszczególniłem kilka elementów, które uznałem za ważne. Gdybym wybierał bufor do swojego domu, to zwracałbym uwagę właśnie na nie. Postaram się je po krótce objaśnić, aby pokazać dlaczego mają znaczenie.

Wielkość bufora

Zasadniczą sprawą jest wielkość/pojemność bufora. Założyłem, że rozpatrujemy pojemności od 500 od 2000 litrów. Są to najczęściej występujące przedziały w ogrzewaniu naszych domów jednorodzinnych. Największy udział mają tu pojemności 800 – 1500 litrów. 

Pojemność oraz pojemność użytkowa
LEMET bufor ciepła

LEMET – bufor ciepła

Są to dwie wielkości z którymi bywa różnie u producentów. Zasadniczo nie są to wielkie różnice, ale są. Być może zatem jeżeli będziecie mieli dylemat, którego producenta wybrać, to wtedy ten mały szczegół może przesądzić, że dany bufor trafi do Waszego domu.
Pojemność w buforach z wężownicą zawsze jest inna od powierzchni użytkowej ponieważ wężownica zajmuje pewną ilość miejsca. Pytanie tylko czy producent wykonał zbiornik większy tak aby pojemność użytkowa pozostała np. 1000 litrów, czy raczej nie zrobił tego i  wtedy pojemność użytkowa jest mniejsza (o tę powierzchnię, którą zajmuje wężownica).
Niestety nie wszyscy producenci przedstawiają takie informacje w dokumentacji technicznej (DTR) i w takim wypadku w tabeli rankingu będzie widniał symbol „?”.

Temperatura grzania w buforze

Gdy zaczynałem prace nad rankingiem nie sądziłem, że taki element będzie w ogóle brany pod uwagę, a jednak okazało się, że niektóre produkty mają tutaj zaskakujące ograniczenie co do temperatury maksymalnej.

Grzałka w dolnej części zbiornika

Jest to zasadnicza kwestia w doborze zbiornika. I tutaj również czasami pojawiają się ograniczenia. W niektórych buforach nie ma możliwości zastosowania grzałki w dolnej części, gdyż po prostu grzałka uderza w wężownicę i nie da się jej zamontować. Jeden z producentów natomiast mimo, że grzałka przechodzi pod wężownicą to w dokumentacji zaznacza, że nie zaleca montażu grzałki. Dlaczego? Nie wiem, ale taką informacje uzyskałem od polskiego generalnego dystrybutora tej marki a konkretnie chodzi o Austria Email. 

Powierzchnia wężownicy
Joule bufor ciepła

JOULE – bufor ciepła BBMSI

Ten parametr ma wpływ na to z jak dużą mocą (a zatem szybkością) drugie źródło ciepła będzie ogrzewało bufor. Im większa powierzchnia, tym większa wymiana ciepła, a zatem i moc wężownicy.

Średnica wyjścia u góry bufora

Na górnej ścianie bufora zawsze jest wyjście zakończone gwintem. Miejsce to służy do zamontowania odpowietrznika, ale aby wykorzystać maksymalnie pojemność zbiornika i zmagazynowaną ciepłą wodę powinniśmy właśnie tam umiejscowić wyjście zasilania na instalacje grzewczą w budynku (do podłogówki lub grzejników). Aby to uzyskać to średnica wyjścia powinna być odpowiednio duża (w zakresie min. 5/4″cala lub 6/4″cala). Wyjście 1/2″ oznacza, że możemy tam zamontować tylko odpowietrznik, a zatem nie będzie to miejsce na zasilenie instalacji c.o. i musimy tego dokonać z wyjścia bocznego. W tym miejscu natomiast możliwe, że wyjście nie jest centralnie w najwyższym miejscu bufora, a zatem część pojemności ogrzanej wody będzie trudniej dostępna. Jest to mniej korzystne.

 

 

Płytkie króćce dla grzałki
Bufor ciepła Kelvin

KELVIN – bufor ciepła TUBUS

Chodzi tu o miejsce, w którym przyłączamy/wkręcamy grzałkę w zbiornik. Zazwyczaj taki króciec wystaje poza obrys bufora, aby uwzględnić jego ocieplenie. Wypust ten ma kilka-kilkanaście centymetrów. Gdy wkręcimy grzałkę to na części jej długości będzie ona znajdować się w wąskiej przestrzeni króćca/wypustu. Takie położenie może powodować, że w okresie eksploatacji, czyli grzania grzałką, przestrzeń wokół niej będzie znacznie bardziej nagrzewana, a to z kolei może spowodować przyspieszoną korozję i zakończenie żywotności grzałki.

Sytuacja ta jest niewskazana dlatego niektórzy producenci stosują specjalne, krótkie króćce. Jest jednak również inny sposób aby uniknąć tej niekorzystnej sytuacji. Należy zastosować grzałkę posiadającą strefę martwą w swojej budowie. Dzięki temu grzałka nie nagrzewa się w tej wąskiej strefie króćca a zatem nie ma wspomnianego niekorzystnego zjawiska przegrzewania.

 Stal i jej zabezpieczenie

Zasadniczą kwestią przy każdym produkcie jest materiał z jakiego jest on wykonany. Wszystkie bufory są produkowane ze stali (odpowiedniego stopu użytego przez producenta). Dodatkowo istotna jest grubość ścianek bufora. Ma to oczywiście wpływ na żywotność i odporność eksploatacyjną zbiornika. Generalnie nie będę się wypowiadał na temat tego jaki stop stali jest lepszy, gdyż nie jestem specjalistą od gatunków i specyfikacji stali (to jednak na pewno ma znaczenie, ale pozostawiam to do innych analiz). Natomiast oczywiste jest, że im grubsza ścianka tym lepiej.

Innym elementem ujętym w zestawieniu jest zabezpieczenie antykorozyjne zbiornika (zabezpieczenie od zewnątrz, gdyż w środku bufory mają „surową stal”). Wprowadziłem ten elementy do zestawienia, gdyż jeden z producentów zaznacza, iż jest to istotne. Chodzi konkretnie o markę Kelvin. Dodatkowo zwracają oni uwagę na to, że w tym procesie ważne jest także przygotowanie powierzchni pod warstwę zabezpieczającą. Bufory Kelvina są śrutowanie przed pomalowaniem, a zatem powierzchnia zbiornika jest świetnie przygotowana. Dzięki temu nakładana później farba trafia na idealnie oczyszczoną powierzchnie i przez to zdecydowanie lepiej przylega, tworząc lepszą i trwalszą powłokę.

Przy tym elemencie nadmienię, że rzadko który producent ujawnia tutaj jakiekolwiek dane w DTR. Z tego powodu zwróciłem się do wszystkich ze specjalnym zapytaniem, aby przedstawili informacje o grubości ścianki buforów, użytego stopu stali oraz rodzaju zabezpieczenia przed korozją.

Niestety nikt nie odpowiedział poza Kelvinem. Może zatem należy zadać sobie pytanie dlaczego?
Czy dlatego, że mają klienta w przysłowiowych „czterech literach”…. . Zaznaczyłem natomiast w tym zapytaniu, iż przygotowuje ranking dla wielu potencjalnych klientów (obecnie, ten blog czyta ok. 7 000 – 11 000 osób/mc). A może po prostu wiedzą, że nie mają się czym pochwalić? No cóż. Nie wiem. Sami zdecydujcie czy bierzecie takie dane pod uwagę czy nie.

Izolacja – grubość i rodzaj materiału

W mojej opinii ten element powinien być uznany za najważniejszy, gdyż ma największy wpływ na nasze rachunki. Generalnie marka bufora nie ma znaczenia w sprawności procesu ogrzewania wody grzewczej (grzałkami, kotłem, solarem, kominkiem) i każdy bufor nagrzejemy takim samym kosztem. Natomiast w trakcie magazynowania wody ważne są straty ciepła bufora. Logicznym jest, że im mniej bufor straci tej temperatury tym mniej źródło ciepła musi jej później dostarczyć. I tutaj sposób ocieplenia będzie miał zasadnicze znaczenie.

Jaką wagą dla rachunku jest rodzaj ocieplenia???
Trudno powiedzieć.
Natomiast na pewno lepiej jest mieć bufor lepiej ocieplony niż tak średnio. W zestawieniu pod tabelą przedstawiam wyjaśnienia co do zastosowanych materiałów u producentów. Jest tutaj kilka rozwiązań materiałowych a także różne są grubości izolacji buforów. To trochę jak z termosem. Im lepszej jakości izolacja tym dłużej termos trzyma ciepło. 

Gwarancja, kraj produkcji, cena, dodatkowe informacje

Niewiele tutaj muszę wyjaśniać. Natomiast ja osobiście staram się kupować od „naszych”, nawet jeżeli są to opcje droższe (oczywiście bez przesady).
„Dodatkowe informacje” to ostatnia pozycja w tabeli, w której przedstawiam inne istotne dane. Są to najczęściej wyjaśnienia.

Cena i dostępność – niezbędny osobny komentarz

W rankingu podaję ceny katalogowe. Należy tutaj mieć na uwadze, że niektórzy producenci mogą udostępniać rabat od tych cen. Najczęściej jednak te rabaty dostają dystrybutorzy, a nie klient końcowy.
Inną ważną sprawą jest stabilność cen, a w obecnej chwili stabilnie nie jest. Ceny stali na rynkach światowych są bardzo dynamiczne. W samym marcu nastąpił tak gwałtowny skok, że koszty buforów skoczyły nagle, z dnia na dzień o 30 %.

Dostępność buforów to kolejna „zmora” na rynku. Właściwie bardzo mało jest miejsc gdzie jakikolwiek bufor dostępny jest od ręki. Prawie zawsze są terminy oczekiwania od 4-8 tygodni. Składa się na to kilka elementów: duże i wciąż wzrastające zainteresowanie, trudności w dostępnie do stali, ograniczone możliwości produkcyjne w stosunku do kupujących (klientów jest 4 razy więcej, niż możliwości wszystkich firm produkcyjnych – w skali całego kraju).

LEMET bufor ciepła Joule bufor ciepła Bufor Kelvin Tubus

Zwycięzca

Jeżeli jest ranking to powinni być zwycięzcy i przegrani. Hmmmm….cóż…pozostawię tę decyzję dla Was. Dla jednej osoby zwycięzcą może być ten, który ma niższą cenę a dla innej ten, który daje lepszą jakość. Z tego powodu, sami zdecydujcie kto jest dla Was wygranym.

Ja natomiast w zestawieniach/wycenach, o które mnie pytacie, jako najlepszą opcje wskazuje bufory KELVIN, a standardową opcją jest LEMET. Bufory Kelvin są inne niż wszystkie i widać tu nacisk na szczegóły oraz jakość. Owszem, wiąże się to z wyższą ceną od konkurencji, natomiast „de facto” bufor „KELVIN z wężownicą miedzianą” nie ma konkurencji, gdyż wszyscy produkują wężownice stalowe. Nie od dziś natomiast wiadomo, że miedź jest najlepszym materiałem w ogrzewnictwie (niestety jednak drogim). 
Natomiast jedyną znaną mi konkurencją dla KELVINA może być firma NOEL, która także produkuje bufory z miedzianymi wężownicami. Nie ma jej jednak w zestawieniu, gdyż wiem, że jest znacznie droższa (ale może się mylę). Postaram się jednak jeszcze sprawdzić NOELA w wolnej chwili i ewentualnie dołączę ich do rankingu.

Bufor ciepła porównanie

Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. Bardzo pomocny artykół.
    Szkoda, że nie napisano nic o firmie FERIS (https://feris.tech/) bo jak wynika z ich strony to też mają ciekawe rozwiazania.

    • Dzięki za pozytywną opinie.
      Patrzyłem na stronę FERIS i trzeba powiedzieć, że nie ma tam nic konkretnego. Uznaje więc, że produkt jest niszowy skoro producent/sprzedawca nawet nie postarał się o porządny dostęp do dokumentacji dla potencjalnych klientów. Możliwe, że jest to fajne rozwiązanie ale nie ma danych więc …. ???!!!

  2. Bardzo dobra robota.
    Dzięki za ten ranking. Z chęcią przeczytam kolejne 🙂

  3. Super artykuł i dobra robota. Czekam na kolejne typy buforów, zwławszcza na te z wężownicą c.w.u. Czy w przypadku instalacji w której źródłami ciepła będą kocioł, kominek z płaszczem + opcjonalnie grzałki w buforze trzeba/warto mieć bufor z wężownicą czy też podłączać kominek bezpośrednio do obiegu bufora?

    • Cześć.
      I tak i nie.
      Kominek bezpośrednio do bufora – wężownica wtedy nie jest potrzebna – ale wtedy kominek+bufor+instalacja są na takim samym układzie np. zamkniętym lub otwartym.
      Natomiast, gdy kominek przez wężownicę, to wtedy kominek może być na układzie otwartym a reszta (bufor+instalacja) na zamkniętym.

Skomentuj