KOCIOŁ+OGRZEWANIE PRĄDEM+DOTACJE (nawet 100%) – dofinansowanie „CZYSTE POWIETRZE” do bufora, ogrzewania elektrycznego i kotła na drewno

Dotacje w ramach programu „Czyste powietrze” są coraz popularniejsze. Niestety niewiele osób wie, jak wykorzystać ten program oprócz wszędzie „wciskanej” przez handlowców wersji: pompa ciepła+PV. Okazuje się, że bardzo atrakcyjną formą może być także kotłownia łącząca kocioł na drewno z ogrzewaniem elektrycznym (np. grzałka zasilana tanim prądem z 2 taryfy oraz nadprodukcją z PV). Do budowy tego bardzo atrakcyjnego systemu grzewczego niezbędny będzie bufor ciepła (co zwiększa koszty) ale dofinansowanie sprawia, że taka kotłownia mimo wysokiego kosztu może być tańsza o 50-70 lub nawet 90 %.

Zasada działania dofinansowań

Program „Czyste powietrze” to wsCzyste powietrze kocioł buforparcie finansowe dla każdego właściciela budynku, który wymieni obecny kocioł na paliwo stałe (o klasie niższej niż 5) na nowe „ekologiczne” źródło ciepła np. pompę ciepła, kocioł gazowy, kocioł na pellet lub np. kocioł zgazowujący drewno.

Dofinansowanie przysługuje pod pewnymi warunkami związanymi z dochodami właściciela lun domowników zamieszkujących budynek. Kryteria te są jednak bardzo przystępne i niemal każdy może liczyć na dofinansowanie. Niestety na rynku utarło się, że dofinansowanie przysługuje tylko jeżeli zarabiamy poniżej 2000 zł a osobę ——- ale jest to błędne. Podstawowy (najniższy) poziom dofinansowania tj. 40-50 % przysługuje każdemu właścicielowi budynku mieszkalnego o dochodach mniejszych niż 135 000 zł rocznie (wg. PIT), a to daję kwotę 11 250 zł/mc. Taki próg pozwala niemal każdemu z Nas liczyć na dofinansowanie.
Poniżej w podpunktach wszystkie progi dochodów i poziomy dofinansowań:

 • I PRÓG – zarobki właściciela poniżej 11 250 zł/mc –  DOTACJA 40-50%
 • II PRÓG –  zarobki domowników poniżej 1894 zł/mc na osobęDOTACJA 70-80%
 • III PRÓG – zarobki domowników poniżej 1090 zł/mc na osobęDOTACJA 90-100%

– „zarobki domowników” – sumujemy zarobki miesięczne mieszkających osób (bierzemy pod uwagę zarobki z 2022r.) i dzielimy tę kwotę przez ilość wszystkich zamieszkałych obecnie osób (także tych nie pracujących np. dzieci)

Kotłownia na drewno i prąd

Skoro wiemy już, że przysługuje nam dofinansowanie to spójrzmy teraz na kotłownie. Po usunięciu starego kotła możemy zamontować nowy. Jeżeli nadal chcielibyśmy używać drewna jako paliwa, to dobrym wyborem jest kocioł zgazowujący drewno. Charakteryzuje się on bardzo wysoką sprawnością spalania oraz bardzo niską emisyjnością – spaliny są czystsze niż ze spalania gazu. Aby jednak taki kocioł sprawnie działał musi on pracować na tzw. „wysokim parametrze”. Tłumacząc to na bardziej zrozumiały język chodzi o to, że musi on cały czas spalać drewno w wysokich temperaturach. Aby taka praca była możliwa konieczne jest zamontowanie bufora ciepła i wtedy wysoka temperatura z kotła trafia w całości do bufora, a dopiero potem do naszej instalacji (grzejniki/podłogówka lub inne). Taki system spalania powoduje dużo lepsze wykorzystanie ciepła z drewna a zatem spalimy go mniej aby uzyskać tę sam efekt, czyli odpowiednie ciepło w pokojach.

Jest jednak druga bardzo istotna zaleta bufora ciepła. Jeżeli dobierzemy go z odpowiednim zapasem to ciepło zgromadzone w ciągu kilku godzin palenia, wystarczy na wiele godzin do przodu i zaoszczędzi nam uporczywych wizyt w kotłowni aby „dorzucić do pieca”.

kelvin kocioł bufor
KELVIN
Kocioł defro firewood
DEFRO FIREWOOD
Połączenie elektrycznego ogrzewania z buforem

Gdy będziemy już mieli bufor możemy także w ramach „Czystego Powietrza” wyposażyć naszą kotłownie w dodatkowy element ogrzewania bufora poprzez energią elektryczną. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje.

 1.  Pierwsza z nich to system w postaci grzałki elektrycznej z odpowiednim sterowaniem i z odpowiedną mocą grzewczą dobraną do wielkości bufora i powierzchni budynku. Grzałka elektryczna może być zarówno wspomagającym jak i głównym źródłem ciepła i może całkowicie zastąpić kocioł. W takiej sytuacji powinniśmy włączać ją tylko w taniej taryfie aby koszty rachunków nas nie zniszczyły.
 2. Drugą opcją jest pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej – to niewielka pompa o mocy nie większej niż 5 kW. Jest ona zdecydowanie tańsza niż inne pompy ciepła używane do centralnego ogrzewania a jej koszt to ok. 6000 zł. Zużycie tej pompy na pewno będzie mniejsze niż grzałki ale niestety może ona służyć tylko jako wspomaganie ogrzewania bufora w okresie grzewczym (zbyt mała moc aby udźwignąć cały dom). Natomiast poza okresem grzewczym może ona całkowicie zaspokoić potrzeby podgrzewania ciepłej wody i na pewno będzie tańszym źródłem niż grzałka.

DODATEK
W obydwu powyższych opcjach możemy wspomagać te źródła produkcją energii elektrycznej z instalacji PV. W ten sposób jeszcze bardziej pomniejszymy koszty ogrzewania budynku lub ciepłej wody użytkowej. Natomiast sam koszt montażu instalacji PV również możemy dofinansować poprzez „Czyste powietrze” lub … „Mój prąd” – jest to inny program z dotacjami.

Należy tutaj jednak zwrócić uwagę, że wspomaganie z PV wymaga dodatkowego i specyficznego osprzętu, który optymalnie będzie współpracował z fotowoltaiką. Samo zamontowanie grzałki w buforze niewiele da gdyż trzeba kontrolować w jakim momencie włączyć grzałkę/pompę (tzn. momenty nadprodukcji z PV). Są jednak systemy, które automatyzują tą współpracę i pozwalają na optymalne wykorzystanie energii ze słońca. Na to jednak poświęcę osobny artykuł na blogu.   

Koszt kotłowni z dofinansowaniem

Koszt kotła zgazowującego z buforem jest nie mały, gdyż sam kocioł to często okolice 9 000 – 15 000 pln. Dobrej klasy bufor 1000 litrów z bardzo dobrą izolacją (a jakość izolacji to najważniejsza kwestia) to kolejne 10 000 pln. Dodatkowo osprzęt hydrauliczny aby wszystko połączyć, koszt zbiornika na ciepłą wodę użytkową, koszt montażu kotłowni i w całości mogą to być granice 35 000 – 48 0000 zł (w zależności od klasy urządzeń).

Weźmy zatem górną kwotę 48 000 zł oraz dotacje z programu „CZYSTE  POWIETRZE” na kocioł zgazowujący
(musimy rozbić kwotę na netto i brutto gdyż dofinansowanie zawsze przysługuje do kwot netto)

KOSZT KOTŁOWNI brutto (8% vat): 48 000 pln
netto: 44 444 pln

MOŻLIWE DOFINANSOWANIE „CZYSTE POWIETRZE” (kocioł+modyfikacja instalacji c.o. i c.w.u)

 • 1 próg: max. 17 100 pln
 • 2 próg: max. 28 600 pln
 • 3 próg: max. 40 800 pln
Zrealizuj „CZYSTE POWIETRZE” z blogiem „Ogrzewanie prądem za darmo”

Jeżeli będziecie zainteresowani taką kotłownią to nasza blogowa i sklepowa oferta powinna Was zainteresować. Możemy pomóc na 2 sposoby:

 1. Kompleksowo od A-Z
  – analiza Waszej sytuacji pod kątem dotacji (zarobki, zaświadczenia, własność itd.)
  – złożenie wniosku o dofinansowanie oraz obsługa prowadząca do pozyskania dotacji z Funduszu
  – wycena oraz montaż kotłowni (a także innych prac w ramach „CZYSTEGO POWIETRZA” np. docieplenie, wymiana okien, fotowoltaika itd..)
  – rozliczenie płatności częściowych i końcowych z Funduszem
 2. Usługa dostarczenia materiałów do budowy kotłowni
  W naszym sklepie możecie zakupić kompletną kotłownie gotową do montażu przez Waszego lokalnego hydraulika. Otrzymacie dodatkowo ogólny i szczegółowy schemat instalacji, elektryki i automatyki dzięki temu wszystko będzie prawidłowo działać. Nasz sklep oferuje w tym zakresie unikalną ofertę „MONTUJ SAM”, dzięki której nawet zwykły majsterkowicz nieznający się na hydraulice wykona właściwy układ działający bez zarzutu.

Nasza oferta obejmuje wszystkie województwa i wszystkie wojewódzkie oddziały NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Napisz do Nas a otrzymasz rzetelną, profesjonalną i kompleksową ofertę na pozyskanie środków z programu CZYSTE POWIETRZE wraz z realizacją.
Osobiście obsługujemy rejon południowo wschodni (podkarpacie, lubelskie, małopolska, śląskie) natomiast w innych regionach w dokumentacji pomagają Nam lokalni partnerzy. Natomiast kotłownie i inne prace wykonywane są pod naszym ścisłym nadzorem. W naszej filozofii stawiamy na jakość aby później uzyskać od Was polecenia za dobrze wykonana pracę.

Jeżeli będziecie zainteresowani to wypełnijcie poniższy formularz

Bookmark the permalink.

Skomentuj