Tabela poniżej pokazuje ceny za prąd (energia i dystrybucja) w 2024 roku. Do czerwca obowiązują uchwalone przez rząd tzw. „zamrożenia”. Wprowadzają one sporo zamieszania i mocno komplikują obliczenia ale mam nadzieję, że uda się Wam w tym wszystkim zorientować.
Dodatkowo należy wyjaśnić niewłaściwe przekonanie dotyczące „zamrożeń” i związanych z nimi stawek nocnych. W internecie zarówno w poprzednim jak i w obecnym – 2024 – roku przyjęło się założenie, że skoro rząd uchwalił te zamrożenia, to nie ma różnicy w cenie pomiędzy canami w taryfie „dzień” i „noc”. Jest to założenie BŁĘDNE i te różnice istniały w 2023 r. mimo obowiązujących zamrożeń – było to ok. 30 groszy.
Wprowadzone ustawy owszem zrównywały stawki, ale tylko za energię. Punktami wyjściowym, które określały ceny zamrożeń były: cena taryfowa energii za 2022 roku oraz tzw. „maksymalna stawka za energię„. Natomiast dystrybucja nie była zamrożona i obowiązywała wg. danej taryfy. To z kolei powoduje, że ostateczna cena za 1 kWh (energia+przesył) była i jest cały czas znacząco inna w nocy i opłaca się korzystać z tej taryfy (po prostu dystrybucja „robi robotę” i obniża cenę całości).
Dodatkowo stawka w taryfie nocnej w 2024 spadła znacząco i jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla osób „ogrzewających” się tą taryfą („buforowcy” ale także coraz więcej „pompiarzy”).
CENY PRĄDU – taryfa PGE 2024+zamrożenia – tabela i wyjaśnienia
Bookmark the permalink.