CENY PRĄDU – 2022 rok – prognoza – co nas czeka w przyszłym ….. i kolejnych sezonach grzewczych.

Czas na nowe ceny – grudzień. Czym jest URE?

 

Zbliżamy się do grudnia, gdy URE zazwyczaj zatwierdza ceny za prąd dla mieszkańców Polski. URE to skrót od URZĄD REGULACJI ENERGETYKI i jest to państwowe ciało do którego firmy produkujące prąd (PGE, TAURON, ENEA i ENERGA) muszą wysłać cenniki. W ten sposób ceny dla mieszkańców w Polsce są zatwierdzane przez Państwo i nie mogą wzrosnąć tylko wg. rynkowych realiów. To jednak stan na dziś. W pewnym momencie w przyszłości ulegnie to zmianie i ceny zostaną „uwolnione” od nadzoru państwa.

Ceny prądu 2022

URE ma zatem pośredni wpływ na ceny prądu w naszych domach. Oczywiście nie może ich zaniżyć, gdyż to mogłoby powodować straty firm energetycznych. Musi je jednak przeanalizować i skonfrontować je z prawdziwymi realiami wolnego rynku energii. Tam natomiast podwyżki są bardzo duże (odczuwają to od dawna firmy i samorządy). Oczywiście URE to państwowy organ i nie jest wolny od polityki dlatego w pewnym sensie chroni nas przed drastycznymi podwyżkami. Jesteśmy przecież elektoratem, który wybiera posłów. Oni z kolei gdy już rządzą załatwiają intratne stanowiska w spółkach energetycznych swoim znajomym i rodzinom. Niestety dla naszej energetyki i dla naszych cen prądu, tak to się kręci od lat i nie odbija się korzystnie na całym sektorze. 

W grudniu URE zatwierdzi taryfy na 2022r.
Jak to wpłynie na ogrzewanie w taryfie G12w?

 

Urząd Regulacji Energetyki w grudniu oceni czy spółki PGE, TAURON, ENEA i ENERGA rzeczywiście powinny podnieść ceny prądu dla gospodarstw domowych. I możemy być pewni, że są one nieuniknione. Pytanie tylko o ile. Jednocześnie urzędnicy potwierdzili, że podwyżki będą dwucyfrowe. Osobiście sądzę, że nie będzie to więcej niż 20 % drożej za energię. Podkreślam za energię a nie za cały prąd. Myślę, że będzie to pewnie w okolicach 12-15 %.

rachunki za ogrzewanie prądemSkoro jednak zajmujemy się ogrzewaniem prądem to przeanalizujmy to pod kątem Waszych i moich przyszłych rachunków za ogrzewanie:

Prognoza wzrostów:
– wzrost ceny energii np. o 15 %
– wzrost ceny dystrybucji energii o 1 grosz (od 2019 do 2021 właśnie o tyle to wzrosło)

Jeżeli zatem ogrzewasz dom i cwu podobnie jak ja (potrzebne 11 000 kwh ciepła na sezon grzewczy) to podwyżki będą wyglądały tak:
– PGE – podwyżka o 770 zł za sezon grzewczy (11 000 x 0,07 zł)
– TAURON – podwyżka o 550 zł za sezon grzewczy (11 000 x 0,05 zł)
– ENEA – podwyżka 440 zł za sezon grzewczy (11 000 x 0,04 zł)
– ENERGA – podwyżka 550 zł za sezon grzewczy (11 000 x 0,05 zł)

Jeżeli chcesz wiedzieć ile kwh ciepła potrzebuje twój dom – sprawdź ten artykuł na blogu:
OGRZEWANIE PRĄDEM – ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

Poniżej tabela obrazująca te podwyżki dla kwh wg. taryfy operatorów. Odwołuje się tutaj do swojego wcześniejszego wpisu CENY PRĄDU – 2021 rok – ceny energii i dystrybucji – G11, G12w, G12r, G13 – wszyscy operatorzy.

Ceny prądu 2022

Prąd, inflacja – kto ma na to wpływ?

Jesteśmy w okresie gdy bardzo dużo mówi się o inflacji, cenach w sklepach a także o prądzie. I rzeczywiście niemal wszystko sprowadza się do prądu. Czy mleko nie jest zależne od prądu jeżeli rolnicy mają dojarki i inne urządzenia do produkcji mleka na prąd? Czy producenci wszelkich innych produktów żywnościowych nie korzystają aby z prądu aby ich fabryki działały? Tak. Wszystko co w kupujemy w sklepach zależne jest w większym lub trochę mniejszym stopniu od prądu. Energia elektryczna jest podstawą egzystencji człowieka. Bez niej nie przeżyjemy na obecnym poziomie. Bez niej nie będzie jedzenia, światła, wody z kranu (pompa w studni lub sieci miejskiej też jest na prąd), zmywania naczyń przez zmywarkę, internetu, telewizji, telefonii itd….. ENERGIA JEST NAJWAŻNIEJSZA.

Kto jest winny?

Każdy kto śledzi rynek energii nie jest zaskoczony tym co się dzieje. Wiadomo to było już od minimum kilku lat. Rząd teraz pracuje nad kolejnymi protezami tzn. rekompensatami za wyższe ceny prądu. To tymczasówki. One nie uzdrowią rynku energii. One pozwolą nie złościć się ich elektoratowi na wyższe ceny prądy. To wszystko są cwaniackie chwyty. Tak samo jak ciągłe opowiadanie, że ceny rosną przez Unię Europejską. I owszem Unia kieruje się od dawna w stronę transformacji na czystą energię i ten proces jest drogi. Tylko, że my jako kraj Unii wiedzieliśmy o tym od dawna. Zgadzaliśmy się na to. Braliśmy Z Unii pieniądze na te transformacje (ogromne kwoty). W większości jednak przejedliśmy te środki pomocowe na podtrzymywanie kroplówki dla górnictwa a nie na zmianę górnictwa w kierunku czystszej energii.

Tak właśnie nami rządzą w energetyce od lat. Ogromne hordy dyletantów z wielkimi pensjami w spółkach i zarządach PGE, TAURON, ENEA, ENERGA i spółkach zależnych. I ciągle słychać tylko, że to Unia i Unia. Nie chodzi również tylko o obecną władzę. Od dawna wszystkie opcje polityczne omijały ten temat bo groziło to buntem w kopalniach i startą wielu tysięcy głosów. Teraz jednak doszli do ściany, kopalnie padają bo nie ma wyjścia. Rząd zapewne sięgnie po atom bo też nie ma już wyjścia – stracili wiele lat i tylko atom szybko zapewni potrzebną moc dla kraju. Czy to dobrze? Nie wiem. Wolałbym inne źródła ale zbyt słabych mamy rządzących aby to „ogarnęli” – oni myślą tylko o sobie.

Co nas czeka w przyszłości?

Ceny za prąd nadal będą rosły. Ja w swoich szacunkach zakładam, że rok do roku będzie to średnio 5-10% przez najbliższe 10 lat. Z tego powodu myślę o urządzeniu grzewczym o mniejszym zużyciu dla swojego domu czyli pompie ciepła (powietrze-woda lub powietrze-powietrze). Myślę także o PV ale to drugi plan. Technologia obecnie jest w fazie ogromnego galopu i kilka lat daje ogromne postępy. Inne paliwa również drożeją – szczególnie gaz. Nord Stream 2 spowoduje, że gaz dla nas nie będzie już tańszy. Putin już Polski tak bardzo nie potrzebuje aby dostarczać gaz na zachód. Takie są realia i wszystko wskazuje na świetlaną przyszłość urządzeń grzewczych z dużym COP (mniejszym zużyciem prądu) a są nimi pompy ciepła.

Ciekawe linki:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jakie-podwyzki-cen-pradu-od-nowego-roku-do-ure-wplynelo-9-wnioskow/1eb75d1

https://bezprawnik.pl/o-ile-wzrosna-nasze-rachunki-za-prad-i-gaz-w-2022-roku/

Dowiedz się więcej o ogrzewaniu prądem
Bookmark the permalink.

Skomentuj