RACHUNKI ZA PRĄD i OGRZEWANIE PRĄDEM – listopad 2021

Wszystkie oryginały rachunków znajdziesz w tym linku Rachunki z PGE – oryginały

ZUŻYCIE W OKRESIE – 17 listopad – 16 grudzień 2021 

OGRZEWANIE PRĄDEM – w tym oraz kolejnych wpisach na temat zużycia w moim domu będę posługiwał się tabelą, która w każdym miesiącu będzie aktualizowana. Dzięki takiej formie przy każdym wpisie można łatwo porównać ile prądu zużyła instalacja c.o. w tym roku oraz w poprzednich latach w analogicznych okresach.
Jest w niej dość dużo danych ale nie ma innego wyjścia jeżeli chce się mieć pełny obraz a nie tylko pojedyncze okresy czy miesiące.

Zestawienie zawiera podział na energię w taryfie dziennej i nocnej (taryfa G12w – PGE).
Taryfa dzienna to wszystkie sprzęty domowe.
Taryfa nocna to dodatkowo ogrzewanie c.o. (kocioł elektrodowy + bufor) i c.w.u. (zbiornik 250 litrów i grzałka).

ENERGIA DLA DOMU I NA OGRZEWANIE PRĄDEM

RACHUNEK ZA CAŁY PRĄD W DOMU:
1140,27 pln
2440 kwh
(450 kwh dzienna i 1990 kwh nocna)

a w tym:

RACHUNEK ZA C.O. i C.W.U. (kocioł elektrodowy i grzałka do c.w.u)
ok. 1791 kwh x 0,39 groszy = 698,49 pln

Pomyłka z godzinami w taryfie g12w

Zawaliłem !!!
Trzeba się do tego jasno przyznać. 27 grudnia zorientowałem się, że nie mam przestawionego zegara sterującego kotłem w odpowiednich godzinach. Chodzi o to, że taryfa g12w ma różne okienka niższej ceny za energię w ciągu dnia. Dotyczy to okresu wiosna-lato i jesień-zima, czyli okres grzewczy i poza nim. Nie jest to praktyką u wszystkich operatorów ale w PGE Rzeszów tak właśnie jest.
O ile zmieniłem te godziny na sterowniku grzałki ciepłej wody tak zapomniałem przestawić je na kotle elektrycznym grzejącym bufor. Chodzi o zmianę z godzin 15-17 (wiosna-lato) na 13-15 (jesień zima). I ten prezentowany rachunek zawiera 22 wszystkie dni z tą pomyłką.

Licząc koszt tej pomyłki szacuje (nie da się tego dokładnie policzyć teraz), że jest to około 250 kwh pracy kotła w taryfie droższej. Licząc różnice ceny pomiędzy tymi taryfami zapłaciłbym ok. 90-100 zł mniej gdybym się tak nie pomylił.

MONITORING ON-LINE „LEKARSTWEM”

Aby w przyszłości nie popełnić takich błędów na pewno pomocny będzie monitoring on-line. Obecnie już go posiadam i wiem, że mając go w listopadzie zauważyłbym, że godziny pracy grzałki cwu i kotła elektrycznego są różne. Widząc to mógłbym zareagować bo ewidentnie byłoby to widać na wykresach pracy tych urządzeń. Każdemu polecam taki monitoring jeżeli nie jesteście przez dłuższy czas w domu. W latach 2018-2019 monitorowałem kotłownie za pomocą LAN KONTROLER v2, ale coś mi się tam najpierw popsuło a potem jeszcze nie mogłem tego rozwiązać tak jak chciałem. Stwierdziłem zatem, że muszę poszukać lepszego rozwiązania i obecny monitoring jest wykonany zupełnie inaczej. Po kilku dniach działania myślę, że spełni moje oczekiwania a bliżej opisze ten temat w następnym poście na blogu.

TABELA Z KOSZTAMI ENERGII 2019-2021 – cały prąd oraz tylko za ogrzewanie (pomarańczowy kolor)ogrzewanie prądem listopad grudzień 2021

Dodatkowa tabela – zbiorcze porównanie kosztów c.o. + c.w.u przez ostatnie lata 2019-2021

Publikuje także dodatkową – trzecią tabelę. Zawiera ona konkretne liczby porównujące koszty ogrzewania prądem za lata 2019-2020-2021. Uwzględnia ona zużycie sezonowe, koszt kwh i koszt całego sezonu do obecnej chwili w 2021 roku. Na pewno przyda się to zestawienie. Można dzięki temu zobaczyć jak zmienia się koszt na sezon przy uwzględnieniu podwyżek za prąd.

ogrzewanie prądem 2019-2021

Parametry mojego budynku i urządzeń pobierających prąd

ogrzewanie prądem - urządzenia

Więcej ciekawych artykułów o ogrzewaniu prądem
Bookmark the permalink.

Skomentuj