OGRZEWANIE PRĄDEM – RACHUNKI I KOSZTY – użytkowanie i budowa systemów ogrzewania elektrycznego

ILE KOSZTUJA INSTALACJE ogrzewania PRĄDem I
jakie BĘDĄ rachunki za ogrzewanie gdy nie będzie FOTOWOLTAIKI (PV) ?

W ostatnim poście przedstawiałem rodzaje instalacji grzewczych na prąd OGRZEWANIE PRĄDEM – RODZAJE.

Dzisiaj napisze o cenach takich instalacji, rachunkach oraz ich specyfice.
Całość przedstawiam w 3 tabelach (koszty budowy, rachunki za ogrzewanie prądem, cechy instalacji). Znajdziecie tam wiele szczegółów, których nie ma w typowych porównaniach z czasopism czy stron internetowych.

Założenia ogólne

Należy także powiedzieć kilka zdań na temat założeń przyjętych do porównania. Budujemy w chwili obecnej dom o powierzchni mieszkalnej 120 m2. Budujemy go teraz, a zatem musi on spełniać założenia WT 2021 (Warunki Techniczne 2021 – w skrócie są to wytyczne jakie musi spełniać dom aby uzyskał pozwolenie na budowę).

Aby to osiągnąć projektant budynku musi brać pod uwagę wiele czynników, ale najważniejsze dotyczą proporcji pomiędzy trzema z nich:
1. Parametry cieplne przegród budowlanych (ściany, podłoga, dach, okna).
2. Zastosowana wentylacja w budynku.
3. Zastosowane źródło ciepła i stopień zaangażowania odnawialnych źródeł energii.

Na spełnienie powyższych warunków niezbędne minimum to:

  • ściany – 20 cm (styropian grafitowy),
  • podłoga – 25 cm (styropian grafitowy),
  • dach/strop – 25 cm (wełna, styropian grafit),
  • okna trój-szybowe,
  • wentylacja – mechaniczna z rekuperacją.

Przy takich parametrach można obliczyć, że na ogrzanie budynku będziemy potrzebować około 6400 kwh/rok.

RODZAJE INSTALACJI

I tak w tabeli pokazuje pięć najpopularniejszych instalacji, które zapewnią nam zerowe (z PV) lub akceptowalne rachunki za ogrzewanie (bez PV).
Dwie z nich opierają się o pompy ciepła (powietrze/woda oraz powietrze/powietrze), dwie o kotłownie z buforem (grzałki lub kocioł elektrodowy/elektryczny) oraz jedna, jako elektryczne ogrzewanie podłogowe (kable grzejne w betonie/wylewce).

Magiczny COP

Jeżeli chodzi o pompy ciepła i „magnetyczny marketingowo” współczynnik COP, muszę przyznać, że mam swoje zdanie na ten temat. Wiele osób upraszcza pozytywne opinie, twierdząc skrótowo, że COP równa się np. 4 (czyli pompa produkuje 4 kwh ciepła z 1 kwh energii elektrycznej). Tak – tutaj się zgodzę, ale to warunki izolowane a nie praktycznie spotykane po podłączeniu pompy ciepła w danym budynku. W użytkowaniu COP jest różny i zależny od wielu czynników. Często przy pompie powietrze-woda baaaardzo dużo zależy od:

  • standardu wykonania instalacji grzewczej,
  • jakości pompy ciepła,
  • osprzętu instalacyjnego w kotłowni oraz ustawień eksploatacyjnych instalacji,
  • temperatury zewnętrznej.

Dlatego przy tej pozycji użyłem COP = 2,5
To bezpieczny średnioroczny COP z jakim powinna pracować większość pomp ciepła. Oczywiście będą przypadki gdzie wszystkie powyższe elementy (montaż, jakość, dobór i warunki zewnętrzne) są dopracowane i wtedy pompa może pracować średniorocznie z COP wyższym ale w porównaniu muszę to zgeneralizować dlatego uznaje 2,5 jako bezpieczny i realny poziom.

Inaczej sprawa wygląda przy pompie powietrze/powietrze.

W tej sytuacji urządzenie nie ma m.in pośredniczącego medium grzewczego (wody) tylko ogrzewa bezpośrednio powietrze, w którym przebywamy. Instalacja jest prosta i nie ma zbyt wielu elementów od których COP może zmaleć.
Natomiast w kalkulacji tego systemu uwzględniam dogrzewanie niektórych podłóg pomieszczeń dla komfortu tzw. „ciepłej podłogi” (np. maty w łazience, folie w salonie). To z kolei wpływa na „praktyczny” COP całości instalacji i dlatego w tej pozycji do kalkulacji zużycia energii przyjąłem COP = 3.

Taryfa do kalkulacji rachunków

Niektóre systemy ogrzewania elektrycznego (głównie chodzi o pompy ciepła) mogą u różnych użytkowników korzystać z innych taryf. Przykładowo dla pompy ciepłą PW (powietrze-woda) można korzystać z taryfy G11 oraz G12W. Pompa ciepła PP (powietrze-powietrze) w układzie z kablami grzejnymi najlepiej dopasowana jest do taryfy G13 ale nie wszystkie zakłady energetyczne mają ją w ofercie dlatego wtedy albo G11 albo G12W.

Wiele opinii – kogo słuchać?

Starałem się spojrzeć na wiele aspektów, które każdy z budujących swój dom analizuje radząc się m.in. na forach budowlanych czy FB. Tam często wszystko wygląda pięknie/ładnie, jednak mocno zależy od tego kto pisze komentarz. Zazwyczaj na tych forach większość to sprzedawcy danego rozwiązania, którzy pchają w swoim kierunku. Często nie usłyszymy od nich minusów danej instalacji a jedynie same plusy.

Znam te dylematy również z przeszłości, gdy jako doradca pracujący w firmie instalacyjnej proponowałem rozwiązanie swojemu klientowi. On następnie poradził się gdzie indziej a tam zasugerowali inna instalację. W między czasie znajomi powiedzieli jeszcze coś innego i tak głowa paruje od wszystkiego i nie wiadomo co wybrać. Obecnie nie sprzedaję żadnej z pokazanych instalacji a jedynie opisuje i przybliżam informacje o nich starając się wyjaśnić i podpowiedzieć.
Ceny w tabeli są na takim poziomie, że w tych wysokościach na pewno znajdziecie bardzo dobre urządzenia zamontowane u doświadczonego instalatora. Wiele rzeczy można również wykonać samemu, ale na to poświęcę w przyszłości osobny wpis.

Kalkulator rachunków

Dodatkowo polecam kalkulator, który niedawno udostępniłem. Wprowadzacie w nim dokładne dane dla Waszego domu i otrzymacie obraz dostosowany dokładnie do Waszej sytuacji a nie uogólnienie. Wynikiem są rachunki za sezon grzewczy w Waszym indywidualnym przypadku. Takiego kalkulatora nie ma nigdzie w internecie i gwarantuje, że jest on najlepszym narzędziem do sprawdzenia przyszłych rachunków. Sięga on również po dane ze strony – cieplowłasciwe.pl gdzie wykonujecie taki przybliżony (ale dość dokładny) audyt budynku. Oprócz niego jednak wprowadzacie ilość kwh ciepła, ilość kwh pradu, cenę i taryfę energii z Waszego rejonu polski oraz SCOP urządzenia. To wszystko daje pełny i w pełni indywidualny obraz dostosowany do Waszego istniejącego bądź projektowanego domu.
Kalkulator dostępny jest w linku obok i na stronie głównej w zakładce Symulator rachunków.

ogrzewanie prądem rachunki

Racunki ogrzewanie prądem

ogrzewanie prądem rachunki

Bookmark the permalink.

6 Comments

  1. Dziękuję za przygotowanie tak szczegółowego zestawienia. Również stoję przed wyborem źródła ciepła dla naszego domu 147 m2 (parterowy) z wyliczonym zapotrzebowaniem wg. OZC na EuCO=35,5 kWh/m2*rok. Początkowo myślałem o PC, później kocioł elektryczny, a następnie bufor z grzałkami. Teraz zastanawiam się czy warto by pójść w same kable, ale to muszę raz jeszcze przeliczyć na spokojnie po jakim czasie bufor zrówna się z kablami jeśli chodzi o grzanie. Będzie fotowoltaika z pewnością. Pozdrawiam!

    • Bufor nie zrówna się z kablami. Nie jest to tańsze źródło w użytkowaniu a obydwa systemy zużyją tyle samo kwh. Kwestia taryfy tutaj może różnić rachunki pomiędzy nimi ale zakładając te samą taryfę w obu systemach to rachunki będą takie same.
      Plusem systemu z buforem i podłogówką jest jego elastyczność na zmiany. Takimi zmianami może być np. likwidacja/modyfikacja taryf z tańszą energią, likwidacja/modyfikacja systemów rozliczania energii z PV, podatki za energię z PV.
      Na takie zmiany system kabli grzejnych nie zareaguje a kotłownie z buforem możemy łatwo modyfikować np. w inne lub dodatkowe źródła ciepła.

  2. Pingback: Ogrzewanie prądem - klimatyzator, czyli pompa ciepła powietrze/powietrze

  3. Pingback: OGRZEWANIE PRĄDEM - SŁABE I MOCNE STRONY

  4. Pingback: OGRZEWANIE PRĄDEM - ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

  5. Pingback: Elektryczne ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiką (PV)

Skomentuj