ENERGIA TRENDY – magazyn energii – niesamowity wynalazek szwedzkich naukowców – to może być przełom w wydajnych magazynach ciepła

magazyn energii

Czy czeka nas rewolucja w magazynowaniu energii ze słońca?

Skuteczny i tani magazyn energii to kamień milowy dla całej branży energetyki odnawialnej. Naukowcy ze szwedzkiego Chalmers University of Technology w Göteborgu dokonali kolejnego postępu dotyczącego tej dziedziny. Być może to przełom! Z ich badań wynika, że można magazynować ciepło w specjalnej cieczy nawet przez wiele lat. Polecam dwa artykuły w linkach poniżej. Możliwe, że docelowe produkty z tych badań pojawią się na rynku za 3-6 lat.

Tego typu nowości pokazują jak wiele prac prowadzonych jest w branży energii odnawialnej. Postęp technologiczny jest ogromny i mam nadzieje, że tego typu innowacje w niedługim czasie zmienią rynek. Byłoby świetnie gdyby to odkrycie miało pozytywny wpływ na tańsze magazyny energii dla domowej fotowoltaiki. Trzymam kciuki i postaram się śledzić szwedzkich naukowców.

Geekweek – powstała molekuła, która może przechować energię cieplną przez 18 lat

Fotowoltaikaonline – Przełom w magazynowaniu energii cieplnej

Ogrzewanie prądem z fotowoltaiką i magazynem energii

Dla naszego tematu, czyli ogrzewania prądem za pomocą fotowoltaiki to świetna wiadomość. Wyobraźcie sobie, że aby korzystać ze energii słonecznej nie trzeba żadnych opustów czy innych „łaskawych” przepisów od rządu. Po prostu ładujemy odpowiednią ciecz w okresach letnich, a w okresach zimowych uwalniamy z niej ciepło na potrzeby ogrzewania domów. To oczywiście na razie tylko teoria ale może będzie jednak możliwa. Nasuwa się jednak kolejne pytanie? Czy gigantyczne korporacje paliwowo/energetyczne produkujące dla nas ciepło i prąd pozwolą abyśmy zyskali technologie, która nas od nich uniezależni ??? Na pewno łatwo o to nie będzie. A jeżeli już to tak aby to oni po drodze zyskali najwięcej. Chciałbym się jednocześnie mylić ale z artykułów wynika, że potrzebne są kolejne środki finansowe na rozwój tej technologii. Liczmy zatem no to, że pojawią się inwestorzy, którzy pokierują rezultaty badań we właściwym i korzystnym dla wszystkich kierunku.

SPRAWDŹ INNE WPISY O OGRZEWANIU PRĄDEM I ENERGII:

Bookmark the permalink.

Skomentuj