OGRZEWANIE PRĄDEM – KOCIOŁ ELEKTRODOWY – szczegóły

Kilka słów na temat kotła elektrodowego

Jest to kocioł na prąd wykorzystujący technologie elektrodową. Kocioł może być 1 lub 3 fazowy. Jego budowa i zasada działania jest podobno bardzo prosta ale nie jestem elektrykiem i nie chcę się wypowiadać na temat szczegółów bo mógłbym walnąć jakąś głupotę :). W opisie skupię się zatem na moich doświadczeniach z działaniem kotła i jego cieplną efektywnością.


kocioł elektrodowy

Pierwsze moje doświadczenia z kotłem miały miejsce w 2013r. Zamówiliśmy kocioł u jednego ze sprzedawców i w ramach testów podłączyliśmy go do instalacji c.o. z ogrzewaniem podłogowym (~170 m2) poprzez bufor 750 l. Celem było sprawdzenie informacji sprzedawców i producentów z których wynikało, że te kotły zużywają zdecydowanie mniej prądu niż tradycyjne kotły elektryczne (grzałkowe) np. KOSPEL. Kocioł podłączyliśmy do monitoringu zużycia prądu oraz ciepłomierza i poddaliśmy analizie. Producent/sprzedawca zapewniał, że kocioł zużywa mniej więcej tyle prądu ile gazu zużyłby kocioł kondensacyjny w celu ogrzania danego budynku (porównując koszty w zł). Jeżeli to byłaby prawda to należałoby tylko dobrać odpowiednią instalację produkującą prąd i instalacje „zero energetyczną” mamy gotową.

Monitoring potwierdził informacje

Sam kocioł charakteryzuje się tym, że jest bardzo efektywny. Bardzo szybko nagrzewa instalację i wyłącza się. Po wychłodzeniu znów się włącza i grzeje do zadanej temperatury. Ogólnie jego logika jest taka sama jak innych kotłów – po prostu ma się zagrzać do określonej temperatury. I rzeczywiście osobiście uważam, że jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie – porównywalne do kotłów kondensacyjnych. Jedyną znaczącą różnicą jest fakt, że paliwo do tego kotła możemy mieć swoje i nie musimy go kupować jak z gazem i innymi paliwami.

CZYNNIK GRZEWCZY

W celu poprawnego działania kocioł musi działać na wodzie specjalnie do tego przygotowanej. Chodzi o konduktywność cieczy, czyli zdolność do przewodnictwa elektrycznego. Zwykła woda którą zazwyczaj napełniamy instalacje c.o. (woda miejska lub ze studni) nie będzie miała odpowiedniej przewodności i kocioł będzie na niej działał na np.  0.2-0.3 kW mocy i przez to po prostu nie zagrzeje instalacji.  Natomiast na wodzie o odpowiednich parametrach będzie działał na tyle kW ile go ustawimyn np. 5 lub 13 kW. Oczywiście nie z przesadą bo wtedy będą działały zabezpieczenia nadprądowe.

MOC KOTŁA

Można ją odpowiednio dobrać poprzez dobór konduktywności. Czyli możemy ustawić kocioł żeby działał w zakresie np 1-5 kW, 3-7 kW, 8-15 kW itp… Poza tym kotły 3 fazowe mogą działać na 1,2 lub 3-ch fazach (czyli 5,10 15 kW). Mój kocioł – 15 kW jest 3 fazowy. Mniejsze moce do 9 kW są 1-fazowe.

Ze względu właśnie na odpowiednie parametry wody należy oddzielić instalacje kotła od instalacji c.o. np. poprzez bufor, wymiennik płytowy lub inne urządzenie do rozdzielenia medium grzewczego. Do uzyskania parametrów wody c.o. należy użyć odpowiedniej mieszaniny wody destylowanej z sodą oczyszczoną lub zakupić gotowy płyn od producenta. W pierwszym przypadku trzeba przyznać, że jest z tym trochę zabawy.

Co jeszcze ?????

ZASTOSOWANIE

Jak się pomyśli to właściwie wszędzie. Kocioł może być głównym żródłem ogrzewania w każdym budynku mieszkalnym w którym woda jest w centralnym ogrzewaniu. Nie ma znaczenia czy to są grzejniki, podłogówka czy konwektory. Może także ogrzewać większe budynki, firmy lub powierzchnie magazynowe bo można zastosować kaskade kotłów. Sam osobiście miałem okazje widzieć instalacje 60 kW (z dwoma kotłami po 30 kW) w budynku magazynowym ok. 1000-1500 m2. Na dachu tego budynku właściciel specjalnie zakupił instalacje PV za 200 000 zł aby produkować prąd do kotłów. Ponadto jak pomyśleć to kocioł można wykorzystać jako:

 • dodatkowe źródło do podtrzymania temperatury w budynku z piecami na paliwo stałe tak aby np. w nocy kocioł się włączył gdy już śpimy i nie będziemy podkładać drewna/węgla,
 • źródło ciepła do samej c.w.u.

STEROWANIE

Kocioł standardowo sterowany jest prostą automatyką, która włącza i wyłącza kocioł gdy osiągnie odpowiednią temperaturę na czujniku zasilania lub powrotu.  Dodatkowo można podpiąć sterownik np. pokojowy, który wyłączy kocioł gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura w budynku. W moim kotle zamontowałem własną automatykę która dodatkowo może monitorować inne elementy jak np. cwu. Dołożyłem także monitoring którym oprócz podglądu on-line będę mógł także sterować kotłem przez internet. Możliwości jest wiele.

Istnieje kilka wersji kotła od prostej do bardzo rozbudowanej z wieloma elementami hydraulicznymi oraz automatyki.

SERWIS I ŻYWOTNOŚĆ

Producenci zapewniają, że przez swoją prostą budowę kocioł nie ma wielkiej obsługi serwisowej i dział przez wiele nawet 20-30 lat albo i dłużej. Jestem w stanie się z tym zgodzić chociaż nie mam na razie potwierdzenia tego ze względu na dwusezonowy czas użytkowania mojego kotła.
Jeżeli natomiast chodzi o żywotność to przede wszystkim sprawa dotyczy elektrod które są w kotle. To tak trochę jak z grzałką – może się zakamienić od twardej wody i działanie różnych czynników fizyko-chemicznych w instalacji itd…..bla…bla… bla… a w sumie to ….. nie wiem…. przecież w kotle jest woda destylowana więc czy te procesy nie zachodzą tu inaczej ????? …… naprawdę nie wiem.
Na razie mój kocioł działa ok i nie zauważyłem problemów. Jak coś się stanie to rozbiorę go, oczyszczę elektrody i opisze wszystko tutaj. Zobaczymy – to jeszcze przede mną. Podobno sama woda w systemie może z czasem tracić swoją konduktywność. Wtedy jednak po prostu dostosowuje się ją w dość prosty sposób i po problemie.

PZDR

Bookmark the permalink.

4 Comments

 1. Pingback: Bufor ciepła z grzałkami lub kotłem - ogrzewanie prądem

 2. Witam.Wydaje mi się że porównanie do pieca gazowego i to kondensacyjnego jest trochę nie trafne.Zgodzę się że sprzedawca to mówił bo miał w tym interes niestety prawda jest taka. Grzałka kotła elektrodowego za pobrany 1kw energii oddaje 1kw energii cieplnej.Ja w tym sezonie będę testował taki kocioł do c.o. ale tylko testował bo moje główne ogrzewanie to gaz,a chcę się z tego wycofać i zamontować pompę ciepła bo mam solary.Jakby ten piec był taki ekonomiczny to na pewno dam znać ale za kilka miesięcy.Piec elektrodowy jest b tani do zamontowania i zabiera b mało miejsca.Montaż trwał dla mnie dwa dni a dzięki wi-fi można go sterować zdalnie.W dobie problemów energetycznych to taki kocioł może się przydać cercher

 3. Prosze o ingormacje jak zrobic odpowiedni roztwor ? Krzysztof.m@1t1.pl
  Kupilem wersje 25Kw dodalem wode i max pracuje jako 6kw
  Jedna faza max 12 amper
  Pomocy … 🙂
  Mam do zagrzania 1000l wody przez wężownice

Skomentuj