OGRZEWANIE PODŁOGOWE – STEROWANIE TEMPERATURĄ W KAŻDYM POMIESZCZENIU – dobór elementów

Jaki sens ma sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu?
Po co kilka termostatów jeżeli mogę mieć tylko jeden lub dwa (np. parter i pietro)?
Przecież mogę ustawić każde pomieszczenie na rozdzielaczu (przepływ na rotametrach) więc po co przepłacać za sterowanie każdym pokojem osobno?

Powyższe pytania powtarzają się jak mantra na forach o ogrzewaniu podłogowym i budowie domu. Użytkownicy spierają się między sobą i mówią często, że to droga zabawka a podłogówką i tak nie da się sterować (duża bezwładność). Odpowiem na każde pytanie ponieważ „przetrawiłem” obydwa systemy w swoim domu.
Osobny wpis poświęcę na zestawienie cen najlepszych wg. mnie producentów, czyli TECH, SALUS i DANFOSS oraz podpowiem jak dobierać system aby nie był kosmicznie drogi.

Aplikacja do sterowania temperaturą
Sterowanie aplikacją TECH – eModul.pl
Jaki sens ma sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu?

Po okresie początkowej magii wprowadzenia się do nowego domu zaczynamy dostrzegać praktyczne niedogodności. Jednym z nich jest komfort cieplny. Okazuje się nagle, że salon jest cieplejszy od pokoju dzieci o ok. 2 stopnie. Jak to możliwe?
Otóż jeżeli np. salon jest od południa a pokoje dzieci od północy to słońce przez większość czasu dogrzewa salon a nie pokoje dzieci. Jednocześnie często w salonie zamontowany jest jedyny sterownik temperaturą (termostat).
Gdy zatem sterownik wyłączy ogrzewanie w salonie (bo już jest odpowiednio ciepło) to okażę się, że pokoje dziecięce mogły nie osiągnąć odpowiedniej temperatury i pozostaną zimniejsze.

Kolejna praktyczna cecha to wyższa temperatura w łazience. W tym pomieszczeniu zaleca się 24 stopnie jako poziom komfortowy. Zauważymy to, gdy kończymy kąpiel lub prysznic. Gdy temperatura jest ok. 20-21 stopni odczujemy wtedy nieprzyjemny chłód.

Ostatnia odpowiedz na pytanie po co, brzmi – oszczędność w zużyciu paliwa przez źródło ciepła. Jak to działa?
Podobnie jak w układzie grzejnikowym głowica. Zamyka ona dopływ ciepła na rurze grzejnika, gdy pomieszczenie osiąga odpowiednią temperaturę. To z kolei powoduje, że kocioł nie musi już dogrzewać tego pomieszczenia, a zatem obniża swoją moc i pobiera mniej paliwa.
Tak samo działają termostaty do podłogówki, tylko zamykają one dopływ ciepła w rurze podłogówki w danym pokoju.
Różnica pomiędzy układem grzejnikowym a podłogowym jest taka, że nie stosujemy na podłogówce obniżeń temperatury na dzień i noc. Nie pozwala na to bezwładność pokładu betonowego. Dodatkowo opisywałem ten wątek we wpisie https://ogrzewanieprademzadarmo.pl/sterowanie-podlogowka/.

Nie można jednocześnie myśleć, że jeżeli nie możemy obniżać temperatury na podłogówce to będzie źle. Nie – nie będzie źle. Będzie po prostu inaczej niż na grzejnikach. To dwa różne systemy i należy nimi inaczej sterować.

SPRAWDŹ INNE WPISY NA BLOGU O OGRZEWANIU PRĄDEM I ENERGII:

Po co kilka termostatów jeżeli mogę mieć tylko jeden lub dwa (parter i pietro) ?

Po części odpowiedziałem już na to pytanie powyżej, czyli dlatego, że przy jednym sterowniku niektóre pomieszczenia (przykładowe pokoje dzieci od północy) będą niedogrzane a niektóre mogą być równocześnie przegrzane.
Sterowanie temperaturą z jednym sterownikiem nie jest złe ale jednocześnie nie jest optymalne.

Przecież mogę ustawić każde pomieszczenie na rozdzielaczu (przepływ na rotametrach), więc po co płacić dużą kasę za sterowanie każdym pokojem osobno?

Powyższe stwierdzenie jest właściwe ale nie w pełnym wymiarze. W systemie ogrzewania podłogowego odpowiednie przepływy muszą być poustawiane na każdej pętli osobno (projekt ogrzewania podłogowego zawsze to zawiera). Dzięki temu, że poustawiamy to ręcznie (doświadczalnie) możemy nakierować większą ilość ciepła do wspomnianych pomieszczeń dzieci. Po takiej regulacji ich temperatura będzie bardziej zbliżona do tej którą chcemy osiągnąć. I w ten sposób można wyregulować wszystkie pomieszczenia. Nie osiągniemy jednak wtedy tak dobrego efektu jak przy sterowaniu temperaturą w każdym pomieszczeniu. Będzie to połowiczne rozwiązanie, które przy większych mrozach okaże się niewystarczające i temperatury znowu się „rozjadą”.
Związane jest to z tym, że przepływy są ustawione na „sztywno” i nie będą odpowiednio reagować na spadek temperatur zewnętrznych.

Rozwiązanie takie będzie tańsze ale będzie wymagało naszej zabawy ze znalezieniem odpowiednich przepływów oraz ostatecznie może nie do końca spełniać oczekiwania.

Jak zdecydować?

Gdy nie jesteśmy do końca przekonani to zawsze doradzam aby wybrać rozwiązanie otwarte. Co to znaczy?
Możemy tak rozpocząć budować system sterowania, aby był on otwarty na rozbudowę o następny krok. Wygląda to następująco:

KROK 1. PODSTAWOWE STEROWNIE – jeden sterowniki na pietro, ustwienie rotametrów – CECHY – średni komfort, średnia oszczędność paliwa
1.1. Rozdzielacz z rotametrami i zaworami pod siłowniki. Ustawiamy przepływy na rotametrach dla każdego pomieszczenia.
1.2. Jeden sterownik na dom/piętro (możliwe różnice pomiędzy pokojami +- 1 st. C)

KROK 2. WYŻSZE STEROWANIE – sterowanie w 2/3 strefach różnych temperatur – CECHY – lepszy komfort i lepsza oszczędności paliwa – przykłady stref:
– STREFA 21 stopni (salon, korytarz, kuchnia),
– STREFA POKOJE 22 stopnie (pokoje),
– STREFA 24 stopnie (łazienka)

2.1. Zakup dodatkowej centralki do sterowania pomieszczeniami (mózg systemu).
2.2. Zakup siłowników do rozdzielacza na każdą pętlę ogrzewania podłogowego.
2.3. Zakup odpowiedniej ilości termostatów (1 szt. na całą strefę).

KROK 3. KOMPLEKSOWE STEROWANIE – indywidualne nastawy temperatur we wszystkich pomieszczeniach osobno – CECHY – pełny komfort i pełna oszczędności paliwa
3.1. Zakup dodatkowej centralki do sterowania pomieszczeniami (mózg systemu) – posiadamy ją już w kroku drugim.
3.2. Zakup siłowników do rozdzielacza na każdą pętlę ogrzewania podłogowego – posiadamy ją już w kroku drugim.
3.3. Zakup odpowiedniej ilości termostatów (1 szt. na każde pomieszczenie).

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego do sterowania temperaturą
Rozdzielacz z rotametrami (czerwone) i zaworami pod siłowniki (niebieskie)

Na każdy krok możemy zdecydować się w przyszłości – nie musimy od razu kupować pełnej opcji – KROK 3. Oczywiście warunkowane jest to tym, że będzie to system bezprzewodowy. Jeżeli jednak nie chcemy takiego systemu to musimy zawczasu położyć kable w ścianach do termostatów.

Oszczędność paliwa

Jak system sterowania każdym pomieszczeniem pozwala nam zmaksymalizować oszczędność na paliwie?
Jeżeli przykładowe pomieszczenie salonu ma już osiągniętą temperaturę zadaną 21 stopni, to system odetnie dopływ ciepła do niego. Kocioł nie będzie musiał grzać tego pomieszczenia a zatem zmniejszy moc i pobór paliwa.
W tym samym czasie pokój dzieci nadal będzie wymagał grzania a zatem ciepło nadal będzie dochodziło do podłogówki. Po osiągnięciu temperatury pokój ten również zostanie odcięty i grzana będzie już tylko łazienka. Sypialnia w której optymalne dla snu jest 19 st., jest również w międzyczasie dogrzana.

W ten sposób stopniujemy potrzebę poboru ciepła w miarę ochładzania/dogrzania każdego pomieszczenia. Gdy mamy system bez termostatów a tylko z ustawionymi przepływami ta optymalizacja zużycia paliwa nie działa, ciepło idzie cały czas do wszystkich pomieszczeń (tylko z różną intensywnością – przepływem).
W moim przypadku zużycie paliwa w sezonie jest o ok. 20 % mniejsze.

Ok, trochę się rozpisałem. Temat cen w osobnym wpisie. Zachęcam do komentowania i udostępniania innym zainteresowanym.

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Ogrzewanie podłogowe - cena za sterowanie temperaturami

Skomentuj