FOTOWOLTAIKA – dotacje „Mój prąd 4.0” – dotacje nie tylko na PV ale również na bufor ciepła, zasobnik ciepłej wody i pompę ciepła do ciepłej wody (tzw. magazyny ciepła)

Ruszył nowy nabór dofinansowań – Mój prąd 4.0. – magazyn ciepła – dofinansowanie warte uwagi

Mój prąd 4 magazyn ciepła
Na początku kwietnia NFOŚiGW „Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” uruchomił kolejną edycję programu z dofinansowaniami fotowoltaiki. Tym razem są znaczące zmiany oraz pojawił się nowy element – magazyn ciepła.
Wcześniejsze nabory cieszyły się ogromną popularnością a środki wyczerpywały się dość szybko. W obecnej – czwartej – edycji raczej tak nie będzie ale dla osób planujących kotłownie na prąd jest to bardzo ciekawa opcja.

Wiele osób na pewno wie, że w kwietniu zmieniły się „zasady gry” na rynku domowej fotowoltaiki i obowiązuje inny system rozliczeń z zakładami energetycznymi. Jest on trochę mniej korzystny niż wcześniejszy ale uważam, że nie jest wcale aż taki zły. Dokładna analiza dlaczego tak jest, to temat na inny artykuł a ponadto na pewno znajdziecie wiele opisów tego zagadnienia w internecie, lub na forach tematycznych.
Teraz chciałbym powrócić do kwestii dofinansowań.

Jakie kwoty dotacji i na co konkretnie?

W nowym naborze do „Mojego Prądu” dofinansowanie podzielone jest na dwie bramki:

BRAMKA nr.1: TYLKO FOTOWOLTAIKA – dotacja max. 4000 zł
BRAMKA nr. 2: 

 • FOTOWOLTAIKA – dotacja max. 5000 zł
  plus
  • MAGAZYN ENERGII – akumulatory – dotacja do 7500 zł
   lub
  • MAGAZYN CIEPŁA – dotacja do 5000 zł – na:
   • bufor ciepła zasilany pompą ciepła lub kotłem elektrycznym
   • bufor ciepła + grzałka elektryczna
   • bufor ciepła z zasobnikiem ciepłej wody w buforze (tzw. zbiornik w zbiorniku) 
   • zasobnik ciepłej wody zasilany pompą ciepła lub kotłem elektrycznym
   • zasobnik ciepłej wody + grzałka elektryczna
   • zasobnik ciepłej wody zintegrowany z pompą ciepła
   • zasobnik ciepłej wody + osobna pompa ciepła do ciepłej wody
  • SYSTEM HEMS lub EMS – dotacja do 3500 zł – są to systemy/zestawy urządzeń do inteligentnego rozdziału energii elektrycznej lub ciepła

Jak to wykorzystać?
„Buforowcy” i ogrzewanie w taniej taryfie lub pompa ciepła do ciepłej wody

W mojej opinii, nowe dotacje „Mój prąd 4.0” są świetną okazją dla osób myślących o przebudowie kotłowni w kierunku energii elektrycznej.

Bufor ciepła - schemat

Przykładowy schemat bufora ciepła

Ze względu na wysokie ceny ekogroszku, pelletu i gazu coraz więcej Polaków planuje przestawić się na kotłownie na prąd i stać się tzw. buforowcem. Taka kotłownia wykorzystuje tanie taryfy prądu i chcąc zrealizować tę inwestycje można dodatkowo wspomóc się kwotą 5000 zł od Państwa. To znaczący wkład bo ok. 40-50 % całych kosztów bufora ciepła z osprzętem (grzałki, sterowniki, rury itd.).

Uważam jednak, że fotowoltaika nie powinna być w tym zestawieniu traktowana, jako źródło prądu do ogrzewania domu. W nowych zasadach rozliczeń z zakładem energetycznym nie jest to już tak korzystne jak wcześniej. Nie zalecam zatem montażu większej instalacji PV (pod kątem późniejszego użycia prądu do ogrzewania) a tylko taką wielkość/moc, która pozwoli na zniwelowanie obecnego poziomu zużycia energii w domu (jeszcze przed montażem urządzenia grzewczego na prąd). Dlaczego ?
W nowym systemie nie możemy już nadmiaru wyprodukowanego w lecie prądu wykorzystać do ogrzewania w zimie (tak było dotychczas). Z tego powodu nie ma sensu robić instalacji z zapasem (tzw. przewymiarowanie)

Pompa ciepła do podgrzewu ciepłej wody – zintegrowana z zasobnikiem lub zasobnik jako osobne urządzenie

Drugą wersją do korzystnej modernizacji w kierunku ogrzewania prądem jest zakup magazynu ciepła w postaci zasobnika na ciepłą wodę. Kupujemy tutaj fotowoltaikę (jak główny element) oraz zasobnik ciepłej wody, który możemy podgrzewać poprzez:

pompa ciepła cwu

Pompy ciepła do ciepłej wody

Ostatnią wersję – tj. poprzez pompę ciepła – można zrealizować kupując pompę zintegrowaną ze zbiornikiem (koszt 7000-12000 zł) lub samą pompę, którą podłączymy do osobnego zbiornika (koszt 3000-6000 zł).

Za każdym razem możemy liczyć na dotacje do 5000 zł na zasobnik.

 

 

Zestawy pod dotacje „Mój prąd 4.0” w blogowym sklepie – fotowoltaika + magazyny ciepła

Być może zauważyliście, że na blogu pojawił się sklep. Możecie w nim znaleźć większość urządzeń potrzebnych do zbudowania kotłowni na prąd. W związku z rozpoczęciem naboru do dotacji udostępniam w sklepie kilka zestawów które wg. mnie, mogą dobrze pasować do programu „Mój prąd 4.0”. Znajdziecie tam zestawy do:

 • ogrzewania na prąd (fotowoltaika + bufory ciepła)
 • podgrzewu ciepłej wody prądem (fotowoltaika + zasobniki ciepłej wody)

W każdej z tych konfiguracji występują instalacje fotowoltaiczne od firmy OTOVO, która jest patronem fotowoltaicznym bloga. Obecność tej firmy nie wynika jednak tylko z patronatu. Ja sam również polecam instalacje OTOVO ponieważ uważam je po prostu za dobre. Moją opinię na ten temat znajdziesz w tym artykule – FOTOWOLTAIKA – nowy patron bloga. Oferta OTOVO jest zdecydowanie warta uwagi. Przy okazji zniżka dla blogowiczów.

Co do konfiguracji innych urządzeń to: bufory, zasobniki i pompy ciepła polecam od polskich producentów, gdyż m.in. jestem za wspieraniem „swoich-polskich firm”. Przede wszystkim jednak dobrałem je dlatego, że jestem pewien ich wysokiej jakości. Zachęcam więc zainteresowanych do sprawdzenia oferty blogowego sklepu, a gdyby ktoś oczekiwał innej konfiguracji, pomocy w doborze lub innych producentów czy produktów, to po prostu napiszcie do mnie (w każdej ofercie są formularze kontaktu).

Polecam także wycenę instalacji fotowoltaicznej OTOVO on-line, korzystając z tego linka – WYCEŃ INSTALACJE OTOVO Z BLOGIEM. Jest w nim zawarta zniżka 500 zł dla „blogowiczów” w przypadku finalizacji zakupu.

Poniżej linki do sklepu i ofert zestawów „Mój prąd 4.0” z magazynami ciepła

Sklep – strona główna

Blogowy sklep – oferty z fotowotaiką i magazynami ciepła

Bookmark the permalink.

Skomentuj