OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – pompa ciepła c.w.u (z zasobnikiem i bez)

Pompa ciepła do cwu to trochę inna jednostka niż te, które ogrzewają dom. Ta o której mowa ma małą moc (zazwyczaj ok. 1,9 kW do 3 kW) a jej zadaniem jest tylko ogrzewanie wody użytkowej. Przybliżę dzisiaj trochę ten temat oraz rozważę opłacalność w porównaniu ze zwykłym zbiornikiem ogrzewającym wodę użytkową grzałką.  

pompa ciepła cwu

POMPA CIEPŁA CWU ZE ZBIORNIKIEM LUB BEZ

Na rynku dostępne są dwie wersje urządzeń:

  1. Pompa ciepła cwu zintegrowana ze zbiornikiem – cena od 6500 zł
  2. Pompa ciepła cwu bez zbiornika – cena od 2500 zł

pompa cwu ze zbiornikiemObydwie pompy to te same urządzenia tylko w dwóch wariantach. Drugi rodzaj powinien zainteresować tych, którzy już posiadają zbiornik w domu. W takim wypadku wystarczy tylko podłączyć do niego pompę. Urządzenia te energię do podgrzewu czerpią z powietrza a zatem jest to typ pomp powietrze/woda. Ich efektywność jest o wiele węższa niż tych wykorzystywanych do centralnego ogrzewania. Analizując karty katalogowe kilku producentów zauważyłem, że zakres pracy to najczęściej temperatury od +5 stopni w górę. Wszystkie niższe temperatury powietrza powodują już coraz większy udział grzałki w ogrzewaniu wody. W lecie nie ma to znaczenia i grzałka się praktycznie nie włączy ale w zimowym sezonie grzewczym koszty miesięczne podgrzewu się zwiększą (spadnie COP).

Dobór wielkości zbiornika jest zawsze indywidualną sprawą i zależną od upodobań użytkowników. Ja u siebie stosuje zbiornik 250 litrów i generalnie polecam takie wielkości dla rodzin 3-4 osobowych. Uważam to za bardzo komfortową pojemność wystarczającą na prysznice i dużą wannę dla wszystkich domowników.

POWIETRZE DO PRACY POMPY

pompa ciepła cwu bez zbiornikaO ile w lecie pompa zawsze pracuje w bardzo dobrych parametrach to zimą powstaje problem. Nie można jednak powiedzieć, że jest ona wtedy nieprzydatna – to nie tak. Po prostu pracuje z mniejszym COP. Mamy jednak możliwość podniesienia warunków jej pracy. Możemy ją tak podłączyć aby pracowała na powietrzu wewnętrznym tj. pobieranym z pomieszczenia w którym się znajduje lub z pomieszczenia obok np. garażu. W ten sposób zapewnimy jej możliwość pracy z wyższym COP a zatem z mniejszymi rachunkami dla nas. Minusem tego jest stopniowe wyziębianie powietrza w tych pomieszczeniach. Ja sam przymierzam się do takiego układu i planuję zakup takiej pompy a jej pracę chcę oprzeć w zimie na powietrzu „garażowym”. Posiadam już zbiornik, wiec zakupię samą pompę. Mam na oku jednostkę z jak największą mocą największa moc, gdyż planuje aby oprócz ciepłej wody była ona wspomaganiem ogrzewania bufora c.o.

OSZCZĘDNOŚCI W RACHUNKACH PO MONTAŻU POMPY

Ten element jest trudno ocenić ponieważ każdy ma inną ilość domowników oraz różne są ich przyzwyczajenia w używaniu wody. W moim wypadku po zamontowaniu pompy będzie to jednoznaczne, gdyż już teraz mam opomiarowane zużycie przy ogrzewaniu samą grzałką (przeczytasz o tym tutaj OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – ZBIORNIK 250 l i GRZAŁKA 2 kW – zużycie prądu ).

Zastanówmy się natomiast nad sytuacją, gdy jest 4 osobowa rodzina i dwie wersje podgrzewu wody prądem:

A. Zbiornik 250 litrów (bez pompy) oraz grzałka – 2500 PLN (ALLEGRO)
B. Pompa ciepła cwu ze zbiornikiem 250 litrów – koszt 8300 PLN (ALLEGRO)

Wersję A mam przetestowaną na swoim przypadku i wiem, że dla 1 domownika to ok. 50 kwh/mc.
Załóżmy 4 domowników a zatem 200 kwh/mc.

W wersji B zużycie miesięczne byłoby:
– ok. 2 razy mniejsze w zimie, niż w wersji B (tj. 6 miesięcy x 100 kwh) – COP = 2 ponieważ pompa pracuje w zimie na chłodnym powietrzu zewnętrznym
– ok. 4 razy mniejsze w lecie niż w wersji B (tj. 6 miesięcy x 50 kwh) tzn. COP = 4 gdyż zakładam, że pompa pracuje w lecie na ciepłym powietrzu zewnętrznym

Oczywiście zima i lato to duże uśrednienie, gdyż mamy okresy przejściowe wiosny i jesieni ale wydaje mi się, że jeżeli przyjmiemy średnioroczny COP (SCOP) pompy jako 3 to dużo się nie pomylimy.

Obliczenie rachunków

A. SCOP = 1 a to daje 200 kwh/mc (4 osoby x 50 kwh)
B. SCOP = 3 a to daje 66 kwh/mc
(4 osoby x 50 kwh)

A. W taryfie G12w (PGE) = 200 kwh x 0,38 groszy = 76 zł/mc
B. W taryfie G11 (PGE) = 66 kwh x 0,58 groszy = 38 zł/mc

RÓŻNICA pomiędzy A i B = 38 zł/mc i 456 zł/rok
RÓŻNICA w zakupie 5800 zł (same urządzenia – bez montażu)

Niech każdy odpowie sobie na pytanie o opłacalność. Aczkolwiek ciepła woda to bardzo indywidualne dobory i analizy.

Dodatkowe informacje

Aby uniknąć zarzutu, że porównuje pompę pracującą w taryfie całodobowej do grzałki pracującej w taryfie nocnej to powiem, że oczywiście możemy ustawić pompę tak, aby działała tylko w tańszej taryfie. Wtedy oszczędności będą jeszcze większe ale to zależy jaki profil rozbioru wody jest w domu i czy takie ustawienia zapewnią ciepłą wodę zawsze kiedy to potrzebne. Raczej wątpię aby to się sprawdzało, więc pompa będzie raczej musiała pracować na taryfie G11.

P.S. Udało mi się ostatnio znaleźć pompę ciepła c.w.u., która jest sprawniejsza niż wszystkie te o których mowa powyżej (właściwie to prawie wszystkie na rynku) i ma ona zakres pracy również w minusowych temperaturach. Jednak o tym napisze w kolejnym wpisie gdzie porównam kilka dostępnych jednostek.

Bookmark the permalink.

Skomentuj