RACHUNKI ZA PRĄD i OGRZEWANIE PRĄDEM – lipiec 2021

ZUŻYCIE W OKRESIE – 12 lipiec 2021 – 12 sierpień 2021

OGRZEWANIE PRĄDEM – w tym oraz kolejnych wpisach na temat zużycia w moim domu będę posługiwał się tabelą, która w każdym miesiącu będzie aktualizowana. Dzięki takiej formie przy każdym wpisie można łatwo porównać ile prądu zużyła instalacja c.o. w tym roku oraz w poprzednich latach w analogicznych okresach.
Jest w niej dość dużo danych ale nie ma innego wyjścia jeżeli chce się mieć pełny obraz a nie tylko pojedyncze okresy czy miesiące.

Zestawienie zawiera podział na energię w taryfie dziennej i nocnej (taryfa G12w – PGE).
Taryfa dzienna to wszystkie sprzęty domowe.
Taryfa nocna to dodatkowo ogrzewanie c.o. (kocioł elektrodowy + bufor) i c.w.u. (zbiornik 250 litrów i grzałka).

ENERGIA DLA DOMU I NA OGRZEWANIE PRĄDEM

RACHUNEK ZA CAŁY PRĄD W DOMU
240,41 pln
426 kwh
(123 kwh dzienna i 303 kwh nocna)

a w tym:

RACHUNEK ZA C.O. i C.W.U. – w tym miesiącu tylko c.w.u
……. i tutaj nie mam dokładnych danych tylko szacunkowe (poniżej opiszę dlaczego tak jest)
ok. 150 kwh x 0,39 groszy = 58 pln

Szacunkowe dane za zużycie ciepłej wody

Jest to kolejny rachunek, gdzie koszty ogrzewania systemu grzewczego sprowadzają się tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dokładniejszy opis mojego systemu ogrzewania wody znajdziesz w tym artykule – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – ZBIORNIK 250 l i GRZAŁKA 2 kW – zużycie prądu.

W tym miesiącu dane o zużyciu grzałki na ciepła wodę pochodzą przede wszystkim z mojej aplikacji gniazdka wi-fi TP LINK. To do tego gniazdka podłączona jest grzałka. Natomiast rachunek z PGE zawiera cały prąd w drugiej taryfie, czyli także pozostałe urządzenia w domu. Dodatkowo w tym miesiącu i kolejnym dołożyłem tutaj mocno „prądożerną” pompę. Zużywa ona 80 Wat a zatem bardzo dużo. Jest to pompa która tymczasowo (ok. 22 dni) filtrowała mi wodę w moim nowym oczku wodnym. Zużycie tej pompy było bardzo duże, gdyż chodziła ona non-stop w obydwu taryfach. Widać to w tabeli w pozycji „przyrost 2020/2021”. W tym miesiącu i tak nie jest to duży przyrost ponieważ okres rozliczeniowy obejmuje tylko kilka dni działania tej pompy. W przeliczeniu na „złotówki” daje to ok. 50-60 zł więcej. Kolejny miesiąc to już jednak większy koszt i ok. 200 zł więcej.

Więcej ciekawych artykułów o ogrzewaniu prądem
Dodatkowa tabela – zbiorcze porównanie kosztów c.o. + c.w.u przez ostatnie lata 2019-2021

Od dzisiaj publikuje także dodatkową tabelę. Zawiera ona konkretne liczby porównujące koszty ogrzewania prądem za lata 2019-2020-2021. Uwzględnia ona zużycie sezonowe, koszt kwh i koszt całego sezonu (do obecnej chwili w 2021 roku). Na pewno przyda się to zestawienie. Można dzięki temu zobaczyć jak zmienia się koszt na sezon przy uwzględnieniu podwyżek za prąd o których znowu głośno. Zresztą jest tak co roku, gdy operatorzy szykują się do przedstawienia nowych taryf do URE.


zużycie energii

zużycie ogrzewanie prądem

ogzrewanie prądem - urządzenia

Wszystkie oryginały rachunków znajdziesz w tym linku Rachunki z PGE – oryginały

Bookmark the permalink.

Skomentuj