RACHUNKI ZA PRĄD i OGRZEWANIE PRĄDEM – sierpień 2021

ZUŻYCIE W OKRESIE – 12 sierpień 2021 – 20 wrzesień 2021

OGRZEWANIE PRĄDEM – w tym oraz kolejnych wpisach na temat zużycia w moim domu będę posługiwał się tabelą, która w każdym miesiącu będzie aktualizowana. Dzięki takiej formie przy każdym wpisie można łatwo porównać ile prądu zużyła instalacja c.o. w tym roku oraz w poprzednich latach w analogicznych okresach.
Jest w niej dość dużo danych ale nie ma innego wyjścia jeżeli chce się mieć pełny obraz a nie tylko pojedyncze okresy czy miesiące.

Zestawienie zawiera podział na energię w taryfie dziennej i nocnej (taryfa G12w – PGE).
Taryfa dzienna to wszystkie sprzęty domowe.
Taryfa nocna to dodatkowo ogrzewanie c.o. (kocioł elektrodowy + bufor) i c.w.u. (zbiornik 250 litrów i grzałka).

ENERGIA DLA DOMU I NA OGRZEWANIE PRĄDEM

RACHUNEK ZA CAŁY PRĄD W DOMU
432,59 pln
772 kwh
(278 kwh dzienna i 494 kwh nocna)

a w tym:

RACHUNEK ZA C.O. i C.W.U. – w tym miesiącu tylko c.w.u
……. i tutaj nie mam dokładnych danych tylko szacunkowe (poniżej opiszę dlaczego tak jest)
ok. 150 kwh x 0,39 groszy = 58 pln

Szacunkowe dane za zużycie ciepłej wody

Jest to kolejny rachunek, gdzie koszty ogrzewania systemu grzewczego sprowadzają się tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dokładniejszy opis mojego systemu ogrzewania wody znajdziesz w tym artykule – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – ZBIORNIK 250 l i GRZAŁKA 2 kW – zużycie prądu.

W tym miesiącu dane o zużyciu grzałki na ciepła wodę pochodzą przede wszystkim z mojej aplikacji gniazdka wi-fi TP LINK. To do tego gniazdka podłączona jest grzałka. Natomiast rachunek z PGE zawiera cały prąd w drugiej taryfie, czyli także pozostałe urządzenia w domu. Dodatkowo w tym miesiącu przez wiele dni działała „prądożerna” pompa do oczka wodnego. Jej moc to 80 Wat a zatem zużycie było bardzo duże, gdyż chodziła ona non-stop w obydwu taryfach. Obrazuje to pozycja „przyrost 2020/2021” i w tym miesiącu ten przyrost jest dość duży. W przeliczeniu na „złotówki” daje on ok. 150-170 zł więcej, niż powinno być docelowo. Kolejny miesiąc będzie już jednak normalny, gdyż w oczku działa właściwa pompa. Spodziewam się, że koszty filtracji będą teraz na poziomie 40-50 zł/mc.
Pochwalę się tutaj małym video i foto. Polecam ten element ogrodu, gdyż daje on niesamowitą możliwość relaksu i wyciszenia przy szumie i obecności wody.
oczko wodne z siatkobetonu

VIDEO – oczko, kaskada, strumyk

 

Więcej ciekawych artykułów o ogrzewaniu prądem
Dodatkowa tabela – zbiorcze porównanie kosztów c.o. + c.w.u przez ostatnie lata 2019-2021

Publikuje także dodatkową tabelę. Zawiera ona konkretne liczby porównujące koszty ogrzewania prądem za lata 2019-2020-2021. Uwzględnia ona zużycie sezonowe, koszt kwh i koszt całego sezonu (do obecnej chwili w 2021 roku). Na pewno przyda się to zestawienie. Można dzięki temu zobaczyć jak zmienia się koszt na sezon przy uwzględnieniu podwyżek za prąd o których znowu głośno. Zresztą jest tak co roku, gdy operatorzy szykują się do przedstawienia nowych taryf do URE.


ogrzewanie prądem rachunki sierpień

zużycie ogrzewanie prądem

 

ogrzewanie prądem - urządzenia

Wszystkie oryginały rachunków znajdziesz w tym linku Rachunki z PGE – oryginały

Bookmark the permalink.

Skomentuj