OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – ZBIORNIK 250 l i GRZAŁKA 2 kW – zużycie prądu

Zbiornik 250 litrów i grzałka

W moim domu ciepła woda użytkowa podgrzewana jest grzałką elektryczną o mocy 2 kW. W ostatnim czasie zamontowałem inteligentne gniazdko wi-fi, aby zmonitorować zużycie prądu (głównie w skali miesiąca) oraz mieć możliwość sterowania na odległość.
Zmieniłem także godziny podgrzewania wody i temperaturę. Grzałka grzeje teraz w nstp. sposób:

 • poniedziałek – piątek – 5.00-6.00, 15.00-17.00,
 • sobota – niedziela – 5.00-6.00, 15.00-17.00, 19.00-21.00

Wszystkie godziny pracy grzałki to niższa cena energii wg. taryfy g12w – 0,39 gr

Monitoring zużycia prądu

Gniazdo wi-fi daje możliwość monitoringu podłączonego urządzenia. Dzięki temu mam obraz na zużycie prądu przez grzałkę. Dodatkowo pokazuje średnie dobowe zużycie energii oraz ilość godzin/minut jakie urządzenie przepracowało w ciągu doby, 7ostatnich dni oraz 30 ostatnich dni.

Temperatura do jakiej podgrzewana jest ciepła woda użytkowa ustawiona jest na maximum, co daje ok. 67 st. Dzięki temu wody wystarcza na dwa prysznice wieczorem oraz naprawdę gorącą kąpiel w wannie – 160 litrów – z czego często korzystamy wieczorami.

Zużycie średnio dobowe z ostatnich dni to – 5,16 kwh

Jeżeli przeliczymy to na miesiąc to wynikiem jest – 159,96 kwh/mc
Cena za kwh – 0,39 gr
Koszt na miesiąc – 62 zł – 3 osoby

Można zatem powiedzieć, że podgrzewając w ten sposób ciepła wodę koszty na członka rodziny to 20 zł/mc.

Poniżej print-screeny z aplikacji sterującej grzałką.

ogrzewanie prądem rachunki

ogrzewanie prądem rachunki

ogrzewanie prądem rachunki

ogrzewanie prądem rachunki

Bookmark the permalink.

5 Comments

 1. Pingback: Bufor ciepła z grzałkami lub kotłem - ogrzewanie prądem

 2. Witaj. Jak tak rano zagrzejesz cwu to woda do kolejnego grzania jest jeszcze ciepła? Pozdrawiam

  • Witaj,
   Nigdy jej nie brakuje po poranku bo w miedzy czasie nie ma zużycia za bardzo (domownicy w pracy/szkole) oraz jest też okienko 2 taryfy pomiędzy 13-15 (w sezonie grzewczym) lub 15-17 (po sezonie) i wtedy grzałka dogrzewa zbiornik i jest on gorący i gotowy na wieczorna kąpięl, prysznice itp.
   Jednak pomaga w tym podwyższenie temperatury grzania do maxa na grzałce (zazwyczaj ok. 60-65 st), bo jak ustawisz grzałkę na 45 stopni to może to nie wystarczyć na wieczór dla domowników.

 3. Dzień dobry. Jakiego gniazdka wifi używasz?

 4. Masz już doświadczenie w tym temacie, więc mam pytanie może będziesz w stanie mi coś doradzić, mam dom podobna powierzchnia, ogrzewam piecem na węgiel , drzewo/piec dolnego i górnego spalania/ , zastanawiam się nad montażem do pieca dodatkowej komory na grzałkę 6 KW ,grzałka ceramiczna sucha, czy taka moc wystarczy na ogrzanie , mam bojler na ciepłą wodę 300 l /grzała 3 KW ceramiczna, piec,solary/, grzałka bardzo szybko nagrzewa wodę do 65 stopni. .Co o tym sądzisz. Dom bardzo dobrze ocieplony, okna 3 szybowe, w czasie mrozów temperatura na piecu nie przekracza 45 stopni-w domu 21-23 stopnie.

Skomentuj