Wszystkie oryginały rachunków znajdziesz w tym linku Rachunki z PGE – oryginały
ZUŻYCIE W OKRESIE – 12 październik – 17 listopad – 2021
OGRZEWANIE PRĄDEM – w tym oraz kolejnych wpisach na temat zużycia w moim domu będę posługiwał się tabelą, która w każdym miesiącu będzie aktualizowana. Dzięki takiej formie przy każdym wpisie można łatwo porównać ile prądu zużyła instalacja c.o. w tym roku oraz w poprzednich latach w analogicznych okresach.
Jest w niej dość dużo danych ale nie ma innego wyjścia jeżeli chce się mieć pełny obraz a nie tylko pojedyncze okresy czy miesiące.
Zestawienie zawiera podział na energię w taryfie dziennej i nocnej (taryfa G12w – PGE).
Taryfa dzienna to wszystkie sprzęty domowe.
Taryfa nocna to dodatkowo ogrzewanie c.o. (kocioł elektrodowy + bufor) i c.w.u. (zbiornik 250 litrów i grzałka).
ENERGIA DLA DOMU I NA OGRZEWANIE PRĄDEM
RACHUNEK ZA CAŁY PRĄD W DOMU:
980,06 pln
2051 kwh
(425 kwh dzienna i 1626 kwh nocna)
a w tym:
RACHUNEK ZA C.O. i C.W.U. (kocioł elektrodowy i grzałka do c.w.u)
ok. 1367 kwh x 0,39 groszy = 533 pln
Start ogrzewania prądem w sezonie grzewczym
Prezentowany rachunek zawiera w sobie początek sezonu grzewczego tej zimy. Ogrzewanie uruchomiłem ok. 10 października. Po zestawieniu w tabeli poniżej (główna tabela z latami 2019-2021) widać, że zużycie jest zdecydowanie wyższe niż rok temu. Jednak o ile dobrze pamiętam w poprzednim roku włączyłem ogrzewanie dopiero w okolicach końca listopada. Natomiast w porównaniu z 2019 rokiem jest to mniej więcej podobne.
Przyznam jednak bez „ściemniania”, że ten rachunek mocno mnie zaskoczył tzn. kwota rachunku. Jest on naprawdę duży jak na start sezonu. Z tego powodu od razu przeprowadziłem swoje śledztwo aby sprawdzić skąd taka kwota. Po przeanalizowaniu sprawy wynika to z dwóch powodów:
- Okres rozliczeniowy jest większy niż zwykle bo jest to aż 36 dni (12.10.2021 – 17.11.2021)
- W tym okresie przez 24h na dobę pracowała filtracja oczka wodnego zamontowana w ostatni czasie.
Te dwie rzeczy składają obraz całości a wynika z nich, że ok. 178 kwh pochłonęła filtracja a w tym:
- 107 kwh w taniej taryfie – koszt 42 pln
- 71 kwh w drogiej taryfie – koszt 55 pln
Rachunki będą rosnąć – czas na modernizacje kotłowni
Wysokość tego rachunku od razu przyspieszyła temat wspominany już wcześniej, czyli modernizacje systemu grzewczego. Jednocześnie od dawna pewny byłem tego, że ceny prądu będą rosnąć a zatem już wcześniej rozważałem możliwości adaptacji do tej sytuacji. Naturalnym kierunkiem wydawać się może zakup PV (przed wejście w życie nowych-gorszych regulacji) lub pompy ciepła, ale jest to dla mnie zbyt duża inwestycja i te urządzenia są poza moim zasięgiem finansowym.
Jednocześnie w momencie, gdy pisze ten artykuł URE właśnie opublikowało nowe taryfy na prąd w 2022 roku. Będą podwyżki o 24 %. Co to oznacza?
Analizując poprzednie lata można stwierdzić, że mój dom zużywa co roku około 11 000 kwh. Gdyby zatem zebrać przedział 2 lat (2019 do 2021 roku) to skala podwyżek taniej taryfy o 9 groszy wygląda tak:
Zakładam dla obliczeń, że w 2021 zużyje dokładnie tyle kwh co w 2019 r., czyli 11 632 kwh:
Zestawienie wygląda nstp.:
2019 – 11 632 kwh x 0,31 groszy = 3606 pln
2021 – 11 632 kwh x 0,39 groszy = 4536 pln
RÓŻNICA 930 pln
a w 2022 podwyżki to kolejne 24 %, czyli kolejne 1000 pln
Więcej ciekawych artykułów o ogrzewaniu prądem
- OGRZEWANIE PRĄDEM – CIEPŁA WODA – pompy ciepła c.w.u – ranking 15 producentów
- OGRZEWANIE PRĄDEM – BUFOR W TANIEJ TARYFIE CZY POMPA CIEPŁA – porównanie
- FOTOWOLTAIKA i OGRZEWANIE PRĄDEM – nowe zasady rozliczeń w 2022 a opłacalność systemów grzewczych na prąd
- SYMULATOR RACHUNKÓW do ogrzewania prądem
- OGRZEWANIE PRĄDEM – OGRZEWANIE KLIMATYZACJĄ, czyli pompą ciepła powietrze/powietrze
- OGRZEWANIE PRĄDEM – BUFOR CIEPŁA – z grzałkami lub kotłem elektrycznym
- NEWSLETTER – powiadomienie o nowych wpisach na twój e-mail
- OGRZEWANIE PRĄDEM – ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?
- OGRZEWANIE PRĄDEM – czy jest coś odkrywczego na rynku folii grzewczych, mat, kabli, kotłów czy grzałek?
- CENY PRĄDU – 2021 rok – ceny energii i dystrybucji – G11, G12w, G12r, G13 – wszyscy operatorzy
- ARTYKUŁY NA BLOGU
MODERNIZACJA
Moja uwaga skupiła się na możliwym zakupie mocniejszej pompy ciepła do c.w.u. i wykorzystaniu jej dodatkowo do grzania bufora (jako wspomaganie). Pomysł ten jednak upadł, gdyż jest coś innego co wprowadzam właśnie w życie. Na pewno poświęcę temu kilka wpisów na blogu, gdyż chyba każdego zainteresuje temat pompy ciepła do ogrzewania za 2500 zł !!!
Tak !!! 2500 zł.
Mniej więcej tyle planuje wydać na adaptacje nowego klimatyzatora do potrzeb ogrzewania całego budynku jako pompy ciepła. Bufor bardzo się tutaj przyda ale………..
ciąg dalszy opisze we wpisach z cyklu „POMPA CIEPŁA DO OGRZEWANIA – ADAPTACJA Z KLIMATYZATORA”.
POLECAM – BĘDĄ SZCZEGÓŁY.
TABELA Z KOSZTAMI ENERGII 2019-2021 – cały prąd oraz tylko za ogrzewanie (pomarańczowy kolor)
Dodatkowa tabela – zbiorcze porównanie kosztów c.o. + c.w.u przez ostatnie lata 2019-2021
Publikuje także dodatkową – trzecią tabelę. Zawiera ona konkretne liczby porównujące koszty ogrzewania prądem za lata 2019-2020-2021. Uwzględnia ona zużycie sezonowe, koszt kwh i koszt całego sezonu do obecnej chwili w 2021 roku. Na pewno przyda się to zestawienie. Można dzięki temu zobaczyć jak zmienia się koszt na sezon przy uwzględnieniu podwyżek za prąd o których znowu głośno w mediach. Jest to gorący temat, gdyż operatorzy szykują się do przedstawienia nowych taryf na prąd – po zatwierdzeniu przez URE (Urząd Regulacji Energetyki).
Parametry mojego budynku i urządzeń pobierających prąd
Ciekawe są te informacje, jednak zbyt wiele jest tutaj założeń teoretycznych. Czy nie lepiej byłoby pomyśleć o podlicznikach? Naczytałem się sporo historii o tym jak to powinno wyglądać, nie ma jednak konkretów jak wygląda faktycznie.
W związku z tym, zamontowałem u siebie dwa podliczniki. Jeden mierzy całkowitą ilość pobranej energii z sieci, dzięki niemu będę mógł policzyć ile energii pobieram z sieci,a ile energii zużywam w wyniku auto konsumpcji z PV. Dodatkowo mogę kontrolować ewentualne błędy pomiaru licznika z Enea. Od tej wartości będę mógł odjąć to, co wskazuje drugi podlicznik. Ten mierzy tylko ilość pobranej energii którą zużywam na CWU oraz CO,czyli grzałki, zasilania sterownika kolektorów wodnych,UPS czyli zabezpieczenie instalacji solarnej i kocioł elektryczny który praktycznie nie jest używany, jest zamontowany na wypadek awarii bufora. Ten drugi licznik ma dodatkowo możliwość pomiaru chwilowego poboru w watach i możliwość skasowania wartości i liczenia od zera, jak w liczniku samochodowym, gdzie całkowita ilość zapisanych kWh pozostaje. Proponuję takie rozwiązanie, wtedy wszystkie obliczenia będą jasne czytelne i rzeczywiste.
Witam.
Tak zgadzam się, że niektóre założenia są teoretyczne. Tzn. tylko te które mówią o zużyciu innych urządzeń (np. lodówka, tv, zmywarka, pralka, światło…) w trakcie drugiej taryfy.
Miałem od początku podlicznik na całą kotłownie ale po pewnym czasie okazało się, że nie wiadomo dlaczego mimo, że nie ma poboru prądu to cały czas nalicza coś na jednej z faz. I w tamtym momencie wyłączyłem go z układu gdyż wszystko zaciemniał. Zresztą dalej to robi bo zamontowałem go na saunie i dalej ma jakiś problem i cały czas nalicza kwh na 1 fazie.
Podliczniki jak najbardziej rozwiążą sprawę i tak właśnie to zrobię tylko dopiero w najbliższym czasie, gdy będę wprowadzał modyfikacje kotłowni o pompę ciepła. Będzie też zatem monitoring zużycia a także sterowanie wszystkim w kotłowni on-line przez internet.
W moim wypadku potrzebuje takich podliczników kilka i wszystkie powinny być on-line gdyż przebywam głównie za granicą. Takie liczniki on-line 3 fazy to już spory koszt i dlatego nie decydowałem się na nie dotychczas.
Co ma Pan myśli pisząc i pytając „nie ma jednak konkretów jak to wygląda faktycznie” ???