Każdy rodzaj systemu grzewczego ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie ma idealnego systemu dla wszystkich ponieważ różne są preferencje użytkowników i różne są ich domy. Gdyby idealny system istniał zapewne nie byłoby sensu cokolwiek pisać bo wszyscy mieliby prosty i jednoznaczny wybór.
Niestety tak nie jest i często trzeba przewertować mnóstwo informacji aby utwierdzić się w swoich wyborach. Dzisiaj postaram się przedstawić słabe i mocne strony poszczególnych rodzajów ogrzewania na prąd.
Polecam także powrót do innych wpisów gdzie znajdziecie:
- rodzaje instalacji na prąd z fotowoltaiką i bez niej OGRZEWANIE PRĄDEM – RODZAJE
- ceny budowy i rachunki instalacji na prąd OGRZEWANIE PRĄDEM – RACHUNKI I KOSZTY BUDOWY RÓŻNYCH SYSTEMÓW
Oczywiście zakładam, że każdy z systemów jest montowany optymalnie i działa w możliwie najefektywniejszy dla siebie sposób. Wykluczam, że popełniono jakieś błędy w montażu lub doborze bo takie ryzyko dotyczy wszystkich systemów. W tym wpisie rozważam także instalacje bez montażu fotowoltaiki ponieważ w każdym wypadku potrzebne są różne wielkości PV a zatem zmienia to spojrzenie na ekonomiczną stronę inwestycji. Ten element można sprawdzić w tabelach o kosztach budowy systemów OGRZEWANIE PRĄDEM – RACHUNKI I KOSZTY BUDOWY RÓŻNYCH SYSTEMÓW.
POMPA CIEPŁA – powietrze/woda
PLUSY: niskie rachunki
MINUSY: wysoka cena za budowę źródła ciepła, wysokie koszty w przypadku awarii lub wymiany źródła ciepła, działa raczej z podłogówką ale nie koniecznie – wtedy jednak droższa pompa
POMPA CIEPŁA – powietrze/powietrze czyli klimatyzator (HVAC)
PLUSY: cena za cały system, najniższe rachunki z wszystkich systemów ogrzewania prądem, instalacja w nowym i starym budownictwie, dodatkowy komfort – chłodzenie domu w upały
MINUSY: brak możliwości zmiany sposobu ogrzewania w przyszłości – tylko prąd, higiena kanałów rozprowadzających ciepło.
BUFOR Z GRZAŁKĄ
PLUSY: zdecydowanie niższa cena budowy niż pompy ciepła powietrze/woda, możliwe podłączenie zarówno do podłogówki jak i grzejników, niskie koszty w przypadku awarii, łatwość podłączenia innych źródeł ciepła do bufora.
MINUSY: wyższe rachunki niż na pompach ciepła, miejsce na bufor ciepła.
BUFOR Z KOTŁEM ELEKTRODOWYM
PLUSY: niższa cena budowy niż pompy ciepła powietrze/woda, możliwe podłączenie zarówno do podłogówki jak i grzejników, niskie koszty w przypadku awarii, łatwość podłączenia innych źródeł ciepła do bufora.
MINUSY: droższa cena budowy niż grzałka z buforem, wyższe rachunki niż na pompach ciepła, miejsce na bufor i kocioł, konieczność oddzielenia czynnika grzewczego kotła od czynnika instalacji.
BUFOR Z KOTŁEM ELEKTRYCZNYM
PLUSY: niższa cena budowy niż pompy ciepła powietrze/woda, możliwe podłączenie zarówno do podłogówki jak i grzejników, niskie koszty w przypadku awarii, łatwość podłączenia innych źródeł ciepła do bufora.
MINUSY: droższa budowa niż grzałka z buforem, wyższe rachunki niż na pompach ciepła, miejsce na bufor i kocioł.
ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE (kable, folie, maty)
PLUSY: niższa cena budowy za cały gotowy system ogrzewania.
MINUSY: bardzo wysokie rachunki (jeżeli nie używamy taniej taryfy) i właściwie bez PV słabo opłacalny jest wybór takiego ogrzewania (w porównaniu do innych opcji np. HVAC tj. pompa ciepła powietrze/powietrze), brak możliwości zmiany sposobu ogrzewania w przyszłości – tylko prąd.