FOTOWOLTAIKA – rozliczenie energii z zakładem energetycznym – możliwy koniec opustów od przyszłego roku

Ministerstwo planuje radykalne zmiany dla prosumentów

Fotowoltaika może mieć poważne problemy w 2022 roku. O planowanych zmianach w rozliczeniu z zakładami energetycznymi informowałem już wcześniej FOTOWOLTAIKA – rozliczenia z zakładem energetycznym – będzie nowelizacja ustawy.

Teraz przyszedł czas na pierwsze kroki polityków. W opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy o OZE ministerstwo klimatu zaznacza, że będzie chciało zakończyć funkcjonowanie systemu opustów dla energii wyprodukowanej w domowej instalacji PV. To zła wiadomość i zmiana na gorsze dla przysłowiowego „Kowalskiego”. Jeżeli te zapowiedzi wejdą w życie to zwiększanie mocy instalacji PV pod kątem wykorzystania energii na potrzeby ogrzewania praktycznie przestanie być opłacalne. W proponowanym nowym systemie rozliczeń nadwyżki energii nie będą już magazynowane w sieci a jedynie będzie można je odsprzedać do zakładu energetycznego po dość nieatrakcyjnej cenie.

Te propozycje nie są jeszcze pewne. Muszą przejść przez proces prac w sejmie i nie wiadomo do końca jakie zapisy zostaną ostatecznie zawarte w końcowej treści. Dodatkowo zmiany dotyczyć będą nowych instalacji fotowoltaicznych – zamontowanych po wejściu w życie zmian.

Linki do źródeł:
– Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Komunikat Ministerstwa nt. projektu zmian w ustawi OZE i Prawo energetyczne
– artykuł w portalu gramwzielone.pl – Wkrótce koniec opustów dla prosumentów. Od 2022 r. nowy system rozliczeń

Zmiany szczególnie niekorzystne dla instalacji grzewczych bez akumulacji m.in. elektryczna podłogówka

Jeżeli powyższe zmiany wejdą w życie to będzie to oznaczać problemy dla osób, które planują połączenie PV z ogrzewaniem elektrycznym w postaci kabli/mat/folii grzewczych, grzejników elektrycznych lub paneli na podczerwień – generalnie systemów nie akumulacyjnych. Wszystkie te instalacje staną się nieracjonalne ekonomicznie (zbyt duże rachunki w stosunku do ceny instalacji i PV) ze względu na brak rozliczenia w systemie opustów. Takie rozliczenie pozwalało wyprodukować w okresach letnich na tyle dużo energii z instalacji fotowoltaicznej, aby w zimie wystarczyło jej na pokrycie zużycia systemu grzewczego. Po zmianach nie będzie już takiej możliwości a zatem trzeba będzie po prostu zapłacić za wykorzystany prąd do ogrzewania. Natomiast to co będzie wyprodukowane w lecie z PV odsprzedamy po średniej cenie energii z rynku hurtowego – obecnie to ok. 0,25 groszy/netto. Opiszę przykład takiej instalacji w osobnym wpisie, aby dokładnie zorientować się jak wyglądałyby wtedy rachunki za sezon grzewczy.

Inaczej sytuacja może wyglądać dla grzewczych instalacji na prąd wykorzystujących system akumulacji ciepła np.:

  • bufor z grzałkami
  • bufor z kotłem
  • elektryczna podłogówka akumulacyjna
  • kotły akumulacyjne
  • grzejniki akumulacyjne

Dla tych instalacji nowy system być może nie będzie aż tak krzywdzący – teoretycznie. To jednak wstępna opinia i na pewno rozłożę to na czynniki pierwsze publikując wpis na ten temat.

Bookmark the permalink.

Skomentuj