FOTOWOLTAIKA – dach solarny – moduły wbudowane w połać dachową – real foto z budowy

Dach solarny

Dachy solarny

Kilka dni temu, tuz obok mojej codziennej trasy do pracy zauważyłem nietypowy remont dachu. Dookoła konstrukcja (krokwie i łaty) a w środku czarna powierzchnia. Gdy podjechałem bliżej zauważyłem, że to moduły fotowoltaiczne. Po pewnym czasie dookoła pojawiło się wypełnienie konstrukcji i wtedy zorientowałem się, że będzie to instalacja wbudowana w połać dachu (a nie tradycyjnie nad dachem) – tzw. dach solarny.
Bardzo ciekawiły mnie takie rozwiązania. Wiem, że w Polsce działa szwedzki startup Sunroof, który wykonuje solarne dachy ale ciężko dowiedzieć się czegoś więcej a już szczególnie jak to jest konstrukcyjnie wykonane. Nagle nadarzyła się wyjątkowa okazja i nie mogłem jej odpuścić. Podjechałem do właściciela i udało mi się wejść na dach. Wykonałem kilka zdjęć z bliska i dzisiaj udostępniam je wszystkim ciekawskim.

Koszty

Cena instalacji na zdjęciach to ok. 10 000 PLN za kWp. Inwerter Solar Edge. Niestety właściciel nie wie jakie ma moduły na dachu (ciekawe) mimo, że jest elektrykiem i sam montował tę instalację – jako żywą reklamę. Po całkowitym wykończeniu dachu podrzucę tutaj jeszcze kilka fotek.

Więcej zdjęć zobaczycie po kliknięciu w link dach solarny – foto 

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. A jak będzie rozwiązane łączenie między panelami? To jest dla mnie wątpliwe miejsce w całym tym pomyśle.
    Sunroof robi instalację zupełnie innego typu, mają inny kształt i łączenia są tak systemowo rozwiązane. Tutaj widać, że to klasyczne panele ale ciekawie zamontowane.

    • Tak – masz racje co do rożnic. Sunroof jest systemem kompletnym tzn. to dach z modułami natomiast tutaj mamy moduly wbudowane w dach za pomocą dedykowanego systemu uszczelnień. Jest to rozwiazanie gdy dach już jest i dopiero pozniej montuje sie moduły w tym dachu.
      Natomiast Sunroof to kompletny dach w ktorym uwzglednione sa wszelkie szczegóły nawet z wentylacja dachu. O ile mi wiadomo to jest to jednak system kierowany do nowych domow gdzie nie ma jeszcze pokrycia dachowego.

Skomentuj