OGRZEWANIE PRĄDEM – ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE – kable/maty/folie

ELEKTRYCZNA PODŁOGÓWKA

Trzecim rodzajem instalacji zero energetycznej (po kotle elektrycznym z PV oraz pompie ciepła z PV) może być podłogowe ogrzewanie elektryczne i PV. Skłaniam się nawet do myśli, że będzie to najtańsza w zakupie instalacja z wszystkich trzech.

ELEMENTY

1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe, jako źródło ciepła – 100 % prąd.

2. Paliwo do elektrycznego ogrzewania – PV – 100 % ze słońca.

3. Ustawa o OZE – element, który pozwala nam wytworzony w lecie prąd wykorzystać w zimie do ogrzewania.

I jak ??? Proste. Realne. Rzeczywiste. Właśnie tak.
Są osoby które już mają takie rozwiązania. Ja sam jestem pewien dwóch rzeczy. Elektryczne ogrzewanie podłogowe spokojnie może być głównym i jedynym źródłem ciepła w domu. PV może wytworzyć prąd do tego ogrzewania, a dzięki ustawie o OZE możemy ten prąd wykorzystać w zimie. Pozostaje tylko konkretne pytanie – ile mniej więcej prądu potrzeba na sezon zimowy, aby ogrzać dom 100-150 m2 tylko podłogowym ogrzewaniem elektrycznym. Niestety każdy dom jest inny więc trzeba do odpowiedzi podejść indywidualnie. Nie mart się jednak. Opisywałem ten temat i jeżeli chcesz to obliczyć to wszystkie wskazówki znajdziesz w tym linku.


RODZAJE ELEKTRYCZNEGO OGRZEWANIE PODŁOGOWEGO – system akumulacyjny i bezpośredni

Podłogówkę elektryczną można wykonać na kilka sposobów. Główny podział zależy od tego, gdzie umieszczone będą elementy grzewcze podłogówki:

  • głębiej w podłodze (system akumulacyjny) – w betonie (wylewce cementowej lub anhydrytowej)
  •  bliżej końcowej powierzchni (system bezpośredni) – na betonie (wylewce) – pod płytkami ceramicznymi (w kleju) lub pod panelami

System akumulacyjny jest dedykowany głównie do taryf strefowych np. G12W lub G13, gdyż nagrzewamy beton w niższej taryfie (noc) a później przez kilka godzin beton oddaje to ciepło do pomieszczeń. Jest to jednak dość trudny system, gdyż musimy podnosić temperaturę betonu w nocy, co z kolei nie jest dobre dla komfortu snu. Dodatkowo w domu występują wahania temperatury. Nie są one duże ale jednak występują. Taki system stosuje się w wylewce tradycyjnej ponieważ ma ona dużą bezwładność i dzięki temu może występować zjawisko akumulacji. Przy wylewce anhydrytowej nie ma już tak dużej bezwładności (anhydryt szybciej się nagrzewa i szybciej oddaje ciepło) dlatego nie jest on do końca odpowiedni do akumulacji. Jest gdzieś pomiędzy tym a systemem bezpośrednim.

System bezpośredni to taki, gdy elementy grzewcze umieszczamy jak najbliżej ostatecznej warstwy podłogi – paneli, płytek a nawet deski podłogowej. W takiej sytuacji nie korzystamy raczej z taryfy strefowej tylko najczęściej całodobowej. Podłoga nagrzewa się bardzo szybko i szybko oddaje ciepło do pomieszczenia możemy zatem na czas naszej nieobecności odłączyć ogrzewanie pomieszczenia a na czas przebywania w domu włączyć je z powrotem. Sterowniki podłogówki elektrycznej najczęściej posiadają opcje zegara w którym można takie godziny zaprogramować.

Powyższe rodzaje taryf i akumulacja systemu mają znaczenie, gdy nie posiadamy fotowoltaiki. Jeżeli jednak dobierzemy instalacje PV tak aby pokrywała ona zapotrzebowanie na ciepło na sezon grzewczy, to wtedy system grzewczy podłogówki nie musi kumulować ciepła w nocy i może utrzymywać stałą temperaturę przez 24h lub wg. naszych preferencji. Dzięki PV cena w taryfie generalnie nie ma znaczenia bo będziemy korzystać z naszej energii którą już wyprodukowaliśmy (głównie przez okres letni), a teraz – w zimie – ją odbieramy od zakładu energetycznego. Jedyny problem jest taki, że aby taka instalacja PV była w miarę w rozsądnych rozmiarach (do 10 kW) to dom ok. 120 m2 powinien być bardzo dobrze ocieplony (min. 30 cm podłoga, dach, ściany i rekuperacja).

RODZAJE ELEKTRYCZNEGO OGRZEWANIE PODŁOGOWEGO – kable, maty, folie grzewcze

Drugi podział jest uzależniony od materiałów, które zastosujemy do wykonania elektrycznej podłogówki. Mamy tutaj nstp. wybór:

  • kable grzewcze – to po prostu kabel który się nagrzewa i jest to najprostsza i najtańsza opcja z wszystkich. Kable montowane są zazwyczaj w wylewce i gdy nie mamy PV to posłużą jako system akumulacyjny a jak wybudujemy PV to mogą grzać stałotemperaturowo.
  • maty grzewcze – to również kabel grzewczy tylko w innej formie, jest cieńszy i dodatkowo ma do siebie dołączoną na stałe siatkę z tworzywa sztucznego. Maty montuje się najczęściej pod płytkami ceramicznymi – w warstwie kleju lub pod panelami podłogowymi jako system bezpośredni. Maty są droższe od kabli. 
  • folie grzewcze – to nic innego jak również kable tylko sprasowane na bardzo cienką płaszczyznę i połączone warstwą folii PET i innych elementów rozprowadzających ciepło. Można układać je bezpośrednio pod panelami ale również na suficie lub ścianach. Mogą być także zatopione w wylewce ale z drugiej strony po co to robić skoro taniej można wykonać to poprzez tradycyjne kable w wylewce. Folie to najdroższy system podłogowego ogrzewania elektrycznego.
Kable grzewcze
Maty grzewcze
Folia grzewcza
Folia grzewcza

KOSZTY ORAZ PLUSY I MINUSY

Koszt wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego za pomocą kabli to ok. 80-90 zł/m2 (w tym są kable grzewcze, sterowniki i montaż). W wypadku mat jest drożej ale stosowane są one zazwyczaj na niewielkich powierzchniach np. łazienka, kuchnia. Folie grzewcze natomiast to najdroższy system. Producentów folii jest wielu dlatego trudno o średnią cenę, gdyż rozrzut jest dość duży.

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego radziłbym rozważać tylko z instalacją PV. Należy jednak podejść bardzo dokładnie do takich wyliczeń i raczej unikałbym wyliczeń firmy która nam sprzedaje system. Lepiej byłoby wykonać OZC u niezależnego doradcy i na tej podstawie dobierać moc podłogówki i PV.

Cena za całościowy system podłogówka+PV (szczególnie kable+PV) będzie najbardziej atrakcyjna w zakupie jeżeli porównujemy ją do innych systemów zero np. pompa ciepła+PV lub kocioł/grzałki+PV+podłogówka/grzejniki wodne. Dokładne porównanie tych systemów – ceny, rachunki i inne -znajdziesz tutaj.
To duży plus. Drugim jest praktycznie bezawaryjność kabli grzewczych bo to bardzo prosty produkt i właściwie trudno aby coś sie miało zepsuć w kablu zatopionym w wylewce lub kleju. Folie są bardziej skomplikowane i tutaj już o awaryjności nie chce mówić tak pewnie jak o kablach.

Minusy tego systemu to przede wszystkich ograniczenie możliwości wyjść awaryjnych. Gdy się zdecydujemy raz to jesteśmy zdani na prąd. System rozliczeń jeżeli mamy PV też jest sprzyjający ale czy w takiej formie będzie on cały czas? Może tak ale nie wiadomo bo to głównie polityka. Myślę, że zmiany będą na pewno. Na lepsze – raczej nie, na gorsze – to już bardziej prawdopodobne ale kataklizmu bym się nie spodziewał przez silny unijny nacisk na bardziej zieloną politykę Polski. Taryfy G12W czy G13 powinny być dostępne cały czas ale to też nie jest pewne.
Drugi minus to, że nie można podłączyć innego źródła np. kominka z płaszczem. Ale ogólnie poleciłbym wtedy kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza, który będzie dawał ciepło nawet gdyby w ogóle i przez długi czas nie było prądu (mało realne). Taki kominek jest awaryjnym ogrzewaniem domu dla każdego systemu bo nie potrzebuje prądu w ogóle.

PODSUMOWANIE

Ogólnie uważam, że jest to świetna instalacja pod wieloma względami. Można też dotacje wykombinować na PV i będzie znacznie taniej w zakupie.
PROSTA. KLAROWNA. KOMFORTOWA CIEPLNIE. EKOLOGICZNA. PRZYSTĘPNA CENA. SAME PLUSY.
Trzeba się tylko przestawić ze staroświeckiego myślenia, że prąd to będzie drogo. Jest o 100 % odwrotnie. Ogrzewanie prądem może być darmowe. Trzeba tylko wiedzieć jak !!! Tak samo było z autami elektrycznymi. A teraz prawie wszyscy je chcą. Ja osobiście też, ale nie wiem jak zniósłbym jazdę bez ryku silnika – oj z tym będzie ciężko !!! Jednak jest tutaj również świetna alternatywa – zerknij do tego linku. Polecam.


Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Jestem na etapie adaptacji projektu – rozważam taki wariant ogrzewania. Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem rekuperacji z odzyskiem ciepła. Teoretycznie pozwoli to na zmniejszenie mocy PV do 5Kw (dom 130 m2, zapotrzebowanie energetyczne 8 Kw). Teoretycznie… Jakieś uwagi?

    • Ogrzewanie prądem za darmo

      To zbyt optymistycznie chyba. Rekuperacja nie zmniejszy zapotrzebowania aż o tyle.
      Straty ciepla z wentylacji to ok. 20 % wszystkich strat ciepla. Z tych 20 procent rekuperacja jest w stanie realnie odzyskać ok. 60-70%.
      Po takich proporcjach zapotrzebowanie na cieplo spadnie o ok.12 % wiec wydaje mi sie ze ten spadek z 8 do 5 jest chyba zbyt duży.

      • Dziękuję za odp. Czyli rekuperacja w kontekście obniżenia zapotrzebowania i w konsekwencji – częściowo obniżenia kosztów ogrzewania to chybiony pomysł. Ok. Jeśli reku to dla zmniejszenia wilgotności (budynek „konserwa”). Pozostaje jeszcze kwestia c.w.u. – przy podłogówce elektycznej + PV co może mieć sens w kontekście kosztu instalacji i eksploatacji?

        • Ogrzewanie prądem za darmo

          Rekuperacja to przede wszystkim wentylacja. Obniżenie rachunków jest tak jakby przy okazji aczkolwiek w instalacjach HVAC rola reku jako obniżenia rachunków jest zdecydowanie większa.

          CWU są przeróżne opcje. Według mnie najlepsze to zbiornik ok. 200 l i pompa ciepła cwu.

Skomentuj Cancel reply