OGRZEWANIE PRĄDEM – ile prądu potrzeba na ogrzanie mojego domu w zimie?

Jak sprawdzić ile prądu potrzebujemy na ogrzanie naszego domu?

Pytanie postawione w tytule jest chyba najważniejszym zanim zdecydujemy  się na ogrzewanie prądem. Jednak sytuacja dla każdego pytającego jest zdecydowanie różna. Nie wystarczy powiedzieć, że metraż budynków jest podobny – to zdecydowanie za mało.

Każdy dom jest inny i to szczególnie w aspektach które mają wpływ na wysokość rachunków. W tym wpisie podpowiem jak sprawdzić swój dom i gdzie szukać informacji które nam pomogą. Jeżeli rozważasz ogrzewanie energią elektryczną to musisz zwrócić uwagę na te elementy, gdyż można mocno żałować pochopnych decyzji.

Najczęstszy błąd – podobna powierzchnia domu

Jeżeli porównacie swój dom do domu innej osoby pod względem metrów kwadratowych i okaże się, że domy są podobne to wcale nie znaczy, że rachunki za ogrzewanie prądem będą podobne. Dlaczego? Oto jak mogą wyglądać różnice.

  1. Różne rejony Polski (strefy zimna) dla budynków – różnica w zużyciu prądu do ogrzewania – 0-20 %
  2. Różni dystrybutorzy i dostawcy energii (taryfy i cena za kwh) – różnica w cenie taryf – 0-30 %
  3. Różnice w ociepleniu – różnica w zużyciu prądu do ogrzewania – 0-20%
  4. Inne systemy wentylacji w budynku – różnica w zużyciu prądu do ogrzewania – 0-10%

Powyższe punkty w sumie mogą spokojnie wpłynąć nawet na 50-cio procentowe różnice w rachunkach – a przecież metraż ten sam.

Pierwszy krok

PCHE – projektowana charakterystyka energetyczna – nowy dom

Każdy nowy dom zgodnie z prawem powinien posiadać PCHE. Jest to dokument w który pokazuje ile energii cieplnej potrzeba dostarczyć aby ogrzać budynek. W tym dokumencie potrzebujemy wskaźnika EU – energia użytkowa. Podany jest on w kwh/m2/rok a zatem mnożąc to przez ilość metrów kwadratowych (ogrzewanych) otrzymamy informacje ile kwh ciepła potrzebujemy aby ogrzać nasz dom w sezonie. Często bywa tak, że PCHE jest wykonane z błędami a wynika to z niezbyt rzetelnego podejścia architektów do tego elementu. Powinno się to jednak zmieniać, gdyż od 2021 roku należy wykazać odpowiedni poziom EU oraz EK (energia końcowa) i EP (energia pierwotna) aby uzyskać pozwolenie na budowę. Wcześniej wymagane było tylko posiadanie świadectwa w projekcie ale bez wymagań co do poziomów zużywanej energii do ogrzewania.
Druga sprawa to zmiany w trakcie budowy np. grubość izolacji co z kolei zmienia wartości przyjęte do obliczeń w PCHE.

OZC – obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło – starsze domy i nowe  ale po zmianach.

W przypadku istotnych zmian w trakcie budowy nowego domu lub gdy mamy do czynienia z istniejącym już budynkiem najlepszą opcją jest wykonanie OZC. Specjalista wykonujący takie obliczenia bierze pod uwagę obecny stan i użyte materiały. Jest to najlepsza opcja i poda nam najdokładniejsze wyniki na ilość kwh ciepła potrzebnych do ogrzania budynku.

Darmowe obliczenia – portal „Ciepło Właściwe”

PCHE powinno być w cenie projektu, OZC to koszt 200-400 zł. Możemy również wykonać przybliżone obliczenia za pomocą strony https://cieplo.app/. 

Powyższy kalkulator poprowadzi was za rękę pytając o elementy mające największy wpływ na ilość energii potrzebnej do ogrzania. Końcowy wynik powinien być w miarę zbliżony do stanu rzeczywistego. Muszę przyznać, że ta strona jest dość wiarygodna i jest to najlepszy z darmowych sposobów na takie obliczenia. Nie jest jednak dokładny tak jak OZC ale wystarczy do takiej kalkulacji „z grubsza”.

Drugi krok – ilość kwh prądu potrzebna do ogrzewania

Gdy posiadamy już ilość kwh ciepła to możemy określić prawdopodobną wysokość rachunków za ogrzewanie prądem. Będzie ona różna w zależności od systemu grzewczego jaki użyjemy. Inaczej będzie na pompie ciepła PW (powietrze/woda), inaczej na pompie PP (powietrze/powietrze czyli klimatyzator), inaczej na kotle elektrycznym, foliach grzewczych, kablach/matach grzejnych.

Przykład:

Dom wg. PCHE lub OZC potrzebuje 8500 kwh ciepła (podkreślam ciepła).
W podziale na systemy zużycie energii elektrycznej będzie nstp.:

  1. Pompa ciepła PW – 3400 kwh prądu (COP 3)
  2. Pompa ciepła PP (w systemie HVAC) – 2833 kwh prądu (COP 2,5)
  3. Kocioł elektryczny, elektrodowy i grzałki – 8500 kwh prądu (COP 1)
  4. Kotły akumulacyjne, grzejniki akumulacyjne, promienniki – 8500 kwh (COP 1)
  5. Kable, maty i folie grzewcze (elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe) – 8500 kwh prądu (COP 1)

Pompa ciepła jest w stanie z 1 kwh prądu wytworzyć więcej niż 1 kwh ciepła. Jest to tzw. COP. Pompa ciepła może mieć go nawet na poziomie 5 (z 1 kwh prądu 5 kwh ciepła). Ja jednak przyjąłem do obliczeń inny COP a wynika on z kilku elementów. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego tak zrobiłem przeczytaj ten wpis .

Trzeci krok – ilość kwh a taryfa

No tak ale kwh to jeszcze nie rachunek i tutaj znowu możemy mieć różnice.
W zależności od taryfy rachunki mogą być różne nawet o 30 %. W moim wypadku gdybym mieszkał w rejonie TAURONA a nie PGE to płaciłbym za sezon grzewczy nie 4000 pln tylko 3000 pln. Wynika to tylko z różnych cen za kwh prądu w taryfach G12W u tych operatorów.

W przypadku pomp ciepła zazwyczaj używana jest taryfa całodobowa G11 natomiast przy systemach takich jak kocioł+bufor, grzałki+bufor, elektryczne ogrzewanie podłogowe (kable) w wylewce, kotły akumulacyjne, grzejniki akumulacyjne taryfy strefowe np. G12W, G13.
Folie grzewcze czy maty grzewcze ale już nie w wylewce/betonie (system akumulacyjny) tylko bezpośrednio pod panelami lub płytkami to najczęściej taryfa G11.

W ten sposób powyższe systemy będą miały nstp. wysokości rachunków z PLN (taryfy PGE 2021):
(wszystkie ceny prądu w Polsce opisałem tutaj – CENY PRĄDU w 2021 roku (G12W i G11) – wszyscy operatorzy)

  1. Pompa ciepła PW – 3400 kwh x 0,63 gr = 2142 PLN za sezon (G11)
  2. Pompa ciepła PP (w systemie HVAC) – 2833 kwh x 0,63 gr = 1784 PLN za sezon (G11)
  3. Kocioł elektryczny, elektrodowy lub grzałki – 8500 kwh x 0,38 gr = 3230 PLN (G12W)
  4. Kotły akumulacyjne, grzejniki akumulacyjne, promienniki – 8500 kwh x 0,38 gr = 3230 PLN (G12W)
  5. Kable, maty i folie grzewcze (elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe) – 8500 kwh x 0,38 gr = 3230 PLN (G12W)
Kalkulator

Dla trzech powyższych kroków przygotowałem specjalny kalkulator. Dzięki niemu łatwo porównasz rachunki w swoim domu dla różnych systemów ogrzewania prądem. Musisz tylko posiadać:

  • ilość kwh ciepła jakie potrzebuje twój dom (PCHE lub OZC lub https://cieplo.app/)
  • COP wybranego systemu grzewczego (podpowiadam w kalkulatorze)
  • cena kwh prądu w danej taryfie (podpowiadam w kalkulatorze)

Kalkulator znajdziesz na stronie głównej bloga pod zakładką symulator rachunków.

Podsumowanie

W ogrzewaniu prądem bardzo ważne są szczegóły takie jak taryfa, prawidłowy montaż, dobry projekt, dobre urządzenia. Wszystkie te elementy musimy rozważyć i dobrze przemyśleć. Sprawdzajmy to, poświęćmy czas lub zwróćmy się do specjalistów a będziemy się cieszyć z wygodniej i wcale niedrogiej w użytkowaniu instalacji. Wszystkie powyższe wyliczenia dotyczą instalacji grzewczych bez fotowoltaiki. Jeżeli dodatkowo zastosujemy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej wielkości to naprawdę możemy mieć „ogrzewanie prądem za darmo” (w cudzysłowiu, gdyż niewielkie opłaty stałe zawsze pozostaną).

Bookmark the permalink.

Skomentuj Cancel reply