OGRZEWANIE PRĄDEM – OGRZEWANIE KLIMATYZACJĄ, czyli pompą ciepła powietrze/powietrze – system nadmuchowy/HVAC

HVAC

Klimatyzator i ogrzewanie to po prostu pompa ciepła powietrze/powietrze i jest to kolejny sposób na tanie ogrzewanie energią elektryczną. Jest to bardzo, bardzo ciekawy system i przyznam szczerze, że gdybym wiedział o nim gdy podejmowałem decyzje o swoim ogrzewaniu to prawdopodobnie wybrałbym właśnie HVAC.

HVAC czyli, heating/ventilation/airconitioning – ogrzewanie/wentylacja/klimatyzacja to system grzewczy, który opiera się na bezpośrednim ogrzewaniu powietrza a nie poprzez medium pośredniczące jak woda w systemie grzejnikowym czy rurach podłogówki. Jest to najbardziej komfortowy system, jeżeli komfort traktujemy kompleksowo tzn. ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.

Pierwsze wrażenia

Przyznam, że moje początkowe nastawienie do tego systemu było mocno sceptyczne.

Jak to ? Klimatyzator, jako główne źródło ogrzewania? Tego typu pytania świtały mi w głowie, ale w miarę zgłębiana tematu coraz bardziej do mnie przemawiał. Punktem zwrotnym w moim nastawieniu były natomiast koszty ogrzewania, czyli zużycie energii przez klimatyzator. Są one na najniższym możliwym poziomie ze wszystkich systemów grzewczych na prąd. Jest tak z tego powodu, że klimatyzator to po prostu nowoczesna inwerterowa pompa ciepła a wiadomo, że jest to najbardziej sprawna technologia grzewcza z dostępnych.

Klimatyzator split – jednostka wewnętrzna i zewnętrzna
Jednostka wewnętrzna
Specyfika systemu

Ogrzewanie klimatyzacją jest bardzo sprawne, szybkie i efektywne. Jednak aby całość pracowała naprawdę dobrze i właściwie należy podejść do tego tematu kompleksowo i bez półśrodków. Słowo kompleksowo uwzględnia tutaj nie tylko klimatyzator, ale także system wentylacji mechanicznej (najlepiej z rekuperacją) oraz dodatkowe elementy grzejne jak maty/kable grzewcze lub grzejniki elektryczne.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest niezbędna ponieważ grzejąc ogrzane przez klimę powietrze w większość odzyska rekuperator i wprowadzi ponownie do pomieszczeń przez wentylację. Te dwa elementy uzupełniają się niemal idealnie dlatego dla niższych rachunków są bardzo istotne. Oczywiście można ogrzewać klimatyzatorem bez rekuperacji ale rachunki będą wyższe a przecież nie o to chodzi.

Maty grzewcze/folie/kable – ten element zapewni nam komfort i wygodę w pomieszczeniach w postaci „ciepłej podłogi”. Przy ogrzewaniu powietrza klimatyzatorem podłogi pozostają zimne a zatem abyśmy czuli się komfortowo np. gdy przebywamy w salonie, kuchni czy łazience to warto mieć dogrzewanie podłogi. Jest to element wspomagający całość i jest on włączany tylko wtedy gdy przebywamy w domu a w pozostałym czasie o temperaturę dba klimatyzator. W łazience komfortowo jest, gdy jest temperatura jest wyższa tj. 23-24 stopnie i o to może zadbać albo grzejnik elektryczny albo maty grzewcze bezpośrednio pod płytkami. Zużycie energii w tych elementach nie jest aż tak duże aby rachunki mocno wzrastały ale jednocześnie trzeba zadbać o właściwy dobór i zaprogramowanie.

Koszty systemu HVAC

Budowa całego systemu a zatem klimatyzator (klimatyzatory), wentylacja mechaniczna z rekuperacją i elementy dodatkowe (maty/kable/folie lub grzejniki) będzie całościowo niższa, niż budowa systemu wodnego np. podłogówki lub grzejników w połączeniu z kotłownią (bufor ciepła, pompa ciepła powietrze/woda, kocioł lub inne automatyczne źródło ciepła). Nie będzie to wielka różnica bo klimatyzator może nie jest drogi ale rekuperacja też swoje kosztuje i całościowo system HVAC nie jest aż tak mega tani, że chodzi tylko o koszt klimatyzatora. Na pewno jednak i tak będzie atrakcyjny cenowo w zestawieniu z systemami wodnymi. Polecam inny wpis gdzie porównałem kompleksowo ceny 5 różnych instalacji OGRZEWANIE PRĄDEM – rachunki i koszty budowy różnych systemów – ogrzewanie elektryczne.
Dodatkowo jeżeli założymy, że i tak rekuperacje będziemy mieli niezależnie od systemu grzewczego to kalkulacja kosztów inwestycji przesuwa się jeszcze mocniej na plus w stronę HVAC.

Słabe strony

Problemy może nastawiać prowadzenie i czystość kanałów do wentylacji i klimatyzatora kanałowego – o ile taki zastosujemy. Zaleca się zatem stosowanie dobrej jakości kanałów które są mniej podatne na zbieranie się brudu i rozwój bakterii. Nie zawsze także posiadamy łatwe trasy do poprowadzenia kanałów do wszystkich pomieszczeń ale prawie zawsze dobrzy fachowcy HVAC znajdują odpowiednie rozwiązanie. Podkreślam dobrzy bo systemy te nie są aż tak bardzo popularne w Polsce i naprawdę dobrych specjalistów nie jest zbyt wielu.

Kolejna rzecz którą mogą podnieść sceptycy to głośność instalacji i ruch powietrza. Jeżeli chodzi o obydwa elementy to przy dobrym projekcie i odpowiednim doborze mocy jednostek oraz kanałów instalacja nie powinna być uciążliwa. Trzeba jednak naprawdę szczególnie zadbać o dobry projekt.  

Mocne strony

Największym plusem dla mnie to najniższe z możliwych rachunki wśród systemów na prąd. To niezaprzeczalne i nikt tego nie podważy. Druga równie istotna rzecz o której wiele osób zapomina to chłodzenie. Pomyślcie czy lata nie są coraz cieplejsze a upały coraz bardziej doskwierają? Przecież zmiany klimatu właśnie się dzieją na naszych oczach i dlatego lata są coraz suchsze i upalne. Jednocześnie wiele osób coraz częściej kupuje klimatyzacje na lato. A my mamy to w jednym z ogrzewaniem. To naprawdę duży plus bo jak ktoś kupi system wodny na zimę a na lato też chciałby mieć komfort to musi dokupić klimatyzator i dubluje koszty inwestycji. Może lepiej pomyśleć o tym wcześniej – moim zdaniem warto.

Kanały do klimatyzatora kanałowego

Maty grzewcze

PV + KLIMATYZATOR (HVAC) = Ogrzewanie prądem za darmo

Ogrzewanie i klimatyzator możemy bardzo łatwo połączyć w ogrzewanie prądem za darmo. Jest to najlepsze połączenie z wszystkich dostępnych ponieważ ze względu na niższe zużycie energii przez system HVAC potrzebna będzie 2-3 krotnie mniejsza instalacja PV niż przy zastosowaniu innych systemów grzewczych (kocioł/grzałki, kable/folie/maty). To wiąże się również z tym, że możemy myśleć o pokryciu potrzeb pozostałego prądu w domu przez instalacje PV o akceptowalnych i nie wygórowanych rozmiarach. Dzięki temu cały dom może być naprawdę niemal zero rachunkowy w rozsądnych kosztach inwestycyjnych. Przy innych rodzajach ogrzewania elektrycznego jest to trudne do osiągnięcia – wyższe koszty inwestycyjne całości + większa instalacja fotowoltaiczna na ogrzewanie i prąd bytowy.
Jak wspomniałem na początku uważam ten system za naprawdę atrakcyjny i godny polecenia. 

Bookmark the permalink.

Skomentuj Cancel reply